fot. pixabay.com

ARiMR: do 31 października nabór wniosków o dofinansowanie dla producentów zbóż

Rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik i spełnili warunki przyznania pomocy i jej nie otrzymali mogą się ponownie starać o dofinansowanie, wnioski są przyjmowane do 31 października 2023 r. – poinformowała ARiMR.

Pomoc skierowana jest do producentów zbóż i roślin oleistych, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki do otrzymania wsparcia, ale nie otrzymali dofinansowania. Przeznaczone na ten cel środki pochodzą z budżetu państwa. W ciągu pierwszych dni naboru złożono 5,7 tys. wniosków. Obecny nabór dotyczy rolników, którzy otrzymali z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pisma o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji. Takich osób jest ponad 51 tysięcy.

Wnioski do 31 października 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Rolnik starający się o przyznanie rekompensaty zobowiązany jest do złożenia oświadczeń: o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, nieotrzymaniu pomocy w ramach nadzwyczajnego wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych oraz zrzeczeniu się prawa do tego dofinansowania.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, zakończonego 31 lipca 2023 r., wnioski złożyło ok. 130 tys. rolników. Wypłaty realizowano według kolejności złożenia dokumentów.

Budżet na taką pomoc wyniósł ok. 800 mln zł i nie wystarczył dla wszystkich, którzy się o takie wsparcie ubiegali. W związku z tym, wystąpiono o zgodę Komisji Europejskiej na zwiększenie budżetu w ramach środków krajowych. Taka zgoda została udzielona. Zatem ci rolnicy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą się o nie ubiegać o pomoc do 31 października 2023 r.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl