fot. PAP/EPA

Argentyna: „Marsz przeciwko drożyźnie” w stolicy kraju

Piątkowa deklaracja minister Silviny Batakis, nowo mianowanej szefowej resortu gospodarki, o podjęciu „zdecydowanej walki ze spekulantami”, których lewicowy, peronistyczny rząd Argentyny wskazuje jako odpowiedzialnych za najwyższą inflację w Ameryce Łacińskiej, była pierwszą reakcją na czwartkowy wielotysięczny „Marsz przeciwko drożyźnie” zorganizowany w Buenos Aires.

Uczestnicy marszu przeszli jedną z głównych alei miasta Avenidą 9 maja pod Casa Rosada, siedzibę najwyższych władz państwa, gdzie odbył się wielotysięczny wiec przeciwko polityce rządu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Demonstranci domagali się, by centrolewicowy prezydent kraju, Alberto Fernandez, przeznaczył więcej pieniędzy zarezerwowanych na spłatę zobowiązań wobec Funduszu na skuteczniejszą pomoc najbiedniejszym warstwom społeczeństwa.

„Ci ludzie, znaleźli się wskutek galopującej utraty wartości, przez argentyńskie peso w beznadziejnej sytuacji” – głosiły transparenty demonstrantów.

Według szczegółowych analiz socjologicznych i ekonomicznych, które od dłuższego czasu pojawiają się w argentyńskich mediach, aż połowa ludności kraju egzystuje na granicy ubóstwa lub poniżej niej.

W marcu tego roku argentyński rząd wynegocjował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym porozumienie, na podstawie którego część środków przeznaczonych na spłatę argentyńskiego długu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zostanie skierowanych w tym roku na pomoc dla tych grup ludności Argentyny, które ucierpiały najbardziej wskutek inflacji.

W piątkowym komunikacie Argentyńskiego Krajowego Instytutu Statystyki poinformowano, że stopa inflacji w kraju za pierwsze sześć miesięcy wyniosła 36,2 proc. Wbrew początkowym przewidywaniom rządu, że taki będzie poziom inflacji na koniec 2022 roku.

Jeśli wzrost cen będzie przyspieszał w dotychczasowym tempie, jest prawdopodobne, że na koniec roku może ona dojść do 80 procent, co oznacza, że byłaby najwyższa od czasów wielkiego kryzysu gospodarki argentyńskiej z 1991 roku, w ciągu którego ceny detaliczne w Argentynie wzrosły o 84 procent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl