fot. flickr.com

Arabia Saudyjska chce wzbogacać uran

Arabia Saudyjska chce osiągnąć zdolność do wzbogacania uranu, by produkować paliwo na potrzeby mającego powstać krajowego programu energetyki jądrowej.

Za rok Arabia Saudyjska ma ogłosić przetarg na budowę dwóch pierwszych w regionie reaktorów jądrowych. We wstępnych rozmowach na temat projektu uczestniczą przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Korei Południowej, Chin i Francji. Królestwo chce mieć kontrolę nad całym cyklem paliwa jądrowego, w tym produkcją i wzbogacaniem uranu. Władze Rijadu już wcześniej ostrzegały, że jeśli Iran wejdzie w posiadanie broni atomowej, korzystając z wycofania się USA z porozumienia nuklearnego, wówczas Arabia Saudyjska zrobi wszystko, by pozyskać własny arsenał. Problem polega jednak na tym, że wzbogacanie uranu potencjalnie umożliwia wykorzystanie tego metalu do celów militarnych, a jest to główna przyczyna obaw Zachodu i państw Bliskiego Wschodu. Teheran wielokrotnie zapewniał, że program jądrowy ma zamiar wykorzystywać jedynie na polu cywilnym.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl