Apel V4 ws. podwójnej jakości żywności

fot. PAP/Radek Pietruszka

Kraje Grupy Wyszehradzkiej apelują do Komisji Europejskiej o zajęcie się sprawą podwójnej jakości żywności. Szefowie państw V4 spotkali się wczoraj w Warszawie.

Węgry i Słowacja już wcześniej zawracały uwagę, że ponadnarodowe koncerny na biedniejszym rynku wschodnim sprzedają gorszą żywność niż na Zachodzie.

Chodzi o produkty oferowane pod tymi samymi markami.

Premier Beata Szydło powiedziała, że Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów. Poinformowała, że podjęte zostały działania w tej sprawie.

– Podjęliśmy decyzję o tym, żeby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował. Podjęliśmy decyzję, że w poniedziałek na spotkaniu ministrów rolnictwa nasi przedstawiciele – nasi ministrowie – będą ten temat podejmowali. Przede wszystkim występujemy z apelem do KE, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie, m.in. z inicjatywy czeskich europosłów. Apelujemy, żeby ten temat był niezwykle wnikliwie i uważnie traktowany przez Unię Europejską, przez KE. Umówiliśmy się na ścisłą współpracę w tym zakresie – zaznaczyła premier Beata Szydło.

Czeskie organizacje konsumenckie od dawna narzekają na niższą jakość żywności sprzedawanej przez duże firmy.

Organizacjom brakuje jednak siły przebicia, ponieważ sprzedaż tych artykułów jest w UE legalna, jeśli tylko na opakowaniach wyszczególniono wszystkie składniki produktu.

Firmy utrzymują, że stosując różne receptury, zaspokajają lokalne gusty.

RIRM

drukuj