fot. Rafał Oleksiewicz

Anglik Gawain Jones zwycięzcą Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach

Anglik Gawain Jones wygrał organizowane w Katowicach Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych. Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek turniej zakończył w 1/8 finału. Imprezę, ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, zorganizowano w trybie online.

To były trzy wielkie dni dla europejskich szachów. Ponad stu trzydziestu arcymistrzów zagrało w tych mistrzostwach, a zwycięzca jest niespodziewany. W finałowej czwórce było dwóch faworytów, czyli Czech David Navara, który reprezentuje barwy klubu Wasko HETMAN GKS Katowice oraz wielka gwiazda Aleksiej Szyrow. I to właśnie z Szyrowem wygrał Gawain Jones – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej i jeden z organizatorów imprezy. Z kolei brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum, który pokonał Navarę.

W sumie w imprezie udział wzięli reprezentanci czterdziestu krajów, w tym 64 zawodników z Polski. W piątkowych eliminacjach najlepszy był Radosław Wojtaszek, który był jedynym Polakiem w finałowej szesnastce. Dzień później przegrał jednak w 1/8 finału z Niemcem Georgiem Meierem. Z kolei problemy techniczne sprawiły, że już pierwszego dnia z imprezy wycofał się Jan Krzysztof Duda, jeden z polskich faworytów do medali. Organizację zawodów wsparły miasto Katowice, Ministerstwo Sportu i firma Mokate.

Wszyscy zawodnicy z finałowej czwórki w wywiadach po zakończeniu meczów mówili, że w przyszłym roku przyjadą do Katowic, by grać na głównej płycie Spodka. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli wielkie święto szachów w Polsce, ale już nie w wersji online – dodaje Łukasz Turlej.

To nie były pierwsze mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych organizowane przez Katowice, ale pierwsze w trybie online. Pierwszy raz najlepsi specjaliści w tej odmianie szachów przyjechali do Katowic w 2017 roku. Wypełniony graczami i kibicami Spodek oraz świetna organizacja zrobiły takie wrażenie na przedstawicielach Europejskiej Unii Szachowej, że już rok później przyznali Katowicom prawo organizacji mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku. Przyszłoroczna impreza, już w trybie stacjonarnym, planowana jest na grudzień.

Biuro Prasowe ME w szachach błyskawicznych Katowice 2020

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl