fot.twitter.com

Amber Gold: Trwa przesłuchanie byłej funkcjonariuszki ABW

Przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Amber Gold trwa przesłuchanie byłej funkcjonariuszki stołecznej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

To pierwsze posiedzenie komisji po świątecznej przerwie.

Funkcjonariuszka miała zostać przesłuchana 21 marca, jednak do przesłuchania nie doszło ze względu na problemy techniczne. Pierwsza część dzisiejszego przesłuchania jest otwarta dla mediów.

Świadek zajmowała się wątkiem lotniczym sprawy, tzn. działalnością OLT Express. Zaznaczyła, że wykonywała tylko polecenia zwierzchników, nie podejmowała się samodzielnej oceny.

– Miałam sporadyczny kontakt z dyrektorem delegatury – wskazała była pracownica ABW.

Podczas przesłuchania poruszono także kwestię współpracy między warszawską, a gdańską delegaturą Agencji.

 – Kto pani powiedział, że prowadzi pani czynności tylko wspierające do sprawy operacyjnej „Eldorado”, która toczy się w Gdańsku? Kto przekazał pani taką informację? – pytała przewodnicząca komisji poseł Małgorzata Wassermann.

To jest naturalne była to sprawa operacyjna inne jednostki w związku z czym prowadziła ją tamta jednostka – odpowiedziała była funkcjonariuszka ABW.

Proszę państwa to jest bardzo istotne. To przekazuje do opinii publicznej, bo jak państwo mieliście okazję słyszeć, Gdańsk twierdził, że nie zajmuje się w ogóle wątkiem lotniczym, bo tym się zajmuje Warszawa. Tymczasem słyszymy od pani, że Warszawa nie zajmowała się niczym ponieważ odpowiadała za wsparcie dla Gdańska – mówiła Małgorzata Wassermann.

Tymczasem na godz. 13.00 zaplanowano drugą część przesłuchania funkcjonariuszki, jednak już bez udziału mediów.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj