fot. facebook.com

Kolejna antypolska publikacja w polskojęzycznych mediach

„Newsweek” zapowiada książkę o Polakach, którzy mieli rzekomo dobijać Żydów w trakcie II wojny światowej. Recenzja publikacji „Dalej jest noc”, to temat z okładki tygodnika. Pismo Tomasza Lisa przytacza m.in. tezę, że z każdych trzech Żydów, którzy uciekli Niemcom podczas II wojny światowej dwóch zamordowali Polacy.

„Skala udziału Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli była większa, niż przypuszczaliśmy” twierdzą autorzy książki. Wskazują, że dwutomowa publikacja jest efektem kilkuletnich badań prowadzonych przez 9-ciu naukowców w różnych regionach Polski.

Historyk prof. Mieczysław Ryba porównuje tezy przytaczane przez gazetę do opinii głoszonych przez Jana Tomasza Grossa, który niejednokrotnie uderzał w Polskę.

Jeśli bierzemy pod uwagę profesjonalne badania w tym zakresie, szczególnie te, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, to wydają się te tezy tyle warte, co tezy Jana Tomasz Grossa, który stawiał analogiczne. Wiadomym jest, jaki tego ostateczny był cel. Być może ten spór współczesny z organizacjami żydowskimi w Stanach Zjednoczonych, dokładnie ilustruje nam, jaki motyw główny był wówczas za tamtą publikacją. Nie inaczej wydaje się jest teraz – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Publikacja ma miejsce w momencie, gdy trwa spór dot. ustawy o IPN, która przewiduje kary za przypisywanie Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowela ustawy o IPN jest krytykowana m.in. przez Izrael, USA czy Ukrainę.

RIRM

drukuj