fot. PAP/Hanna Bardo

Akcja Tydzień Przedsiębiorcy przeciwko nielegalnemu zatrudnieniu

Nieuczciwa konkurencja, zatrudnianie pracowników na czarno to nie tylko łamanie prawa, ale też przeszkoda w rozwoju legalnie działających firm – wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Jak zaznaczyła, powinnością rządu jest eliminowanie nieuczciwych firmy z rynku pracy.

Minister uczestniczyła w zabrzańskim oddziale ZUS w uroczystej inauguracji Tygodnia Przedsiębiorcy, podczas którego promowane są legalne formy zatrudnienia.

Jak przekonywała, rząd odnosi się do przedsiębiorców „z dużą odpowiedzialnością i szacunkiem”. Minister Bożena Borys–Szopa przypomniała o inicjatywach, których celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

– Powołaliśmy rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, instytucję, która ma być gwarantem jakościowej zmiany relacji na płaszczyźnie urząd-przedsiębiorca. Przyjęliśmy Konstytucję dla biznesu, pakiet „przyjazne państwo” i sto zmian dla firm. Wprowadziliśmy pakiet małych i średnich przedsiębiorstw, który objął niemal 50 uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym. Wszedł też w życie mały ZUS, który wprowadził obniżone stawki ZUS dla najmniejszych firm. Oprócz tego podnosimy systematycznie płacę minimalną, wprowadziliśmy minimalną stawkę godzinową i przyjęliśmy przepisy, które zlikwidowały tzw. syndrom pierwszej dniówki – powiedziała minister.

Szefowa MRPiPS, Bożena Borys-Szopa przypomniała też podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego Pakiet dla Przedsiębiorców. To pięciopunktowy program zawierający propozycje takie jak: ulga w ZUS średnio 500 zł dla małych firm; ryczałtowy ZUS bez zmian dla firm o przychodach powyżej 10 tys. zł; podniesienie limitu przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u oraz ponad 1 mld zł dla inwestorów.

RIRM

drukuj