fot. PAP/EPA

Akcja antyterrorystyczna na Wschodzie Ukrainy

Szef ukraińskiej dyplomacji przyznaje, że jego kraj nie jest w stanie powstrzymać agresji Rosji bez pomocy Zachodu. Na wschodzie Ukrainy trwa akcja przeciw separatystom. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow informuje, że udało się zniszczyć ich bazę koło Kramatorska.

Na wschodzie Ukrainy trwa operacja antyterrorystyczna. Według ukraińskich władz z rąk separatystów od początku ich rewolty w Zagłębiu donieckim zginęło prawie 80 osób. W celu uspokojenia sytuacji na Ukrainie postanowiono przeprowadzić serię spotkań pod szyldem okrągłych stołów jedności. Są to rozmowy polityków szczebla centralnego, lokalnego, naukowców i działaczy pozarządowych. Pierwszy odbył się wczoraj w Kijowie. Następny zaplanowano na sobotę w Doniecku.

W cieniu walk z separatystami już za dziesięć dni Ukraińcy będą wybierać nowego prezydenta. W dniu wyborów Rosja chce dokonać demonstracji siły. Od 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze w obwodzie woroneskim, który graniczy w ukraińskim odwodem ługańskim.

Ukraińskie MSZ krytykuje plany przeprowadzenia w tym czasie i miejscu manewrów i żąda od Federacji Rosyjskiej wycofania jej wojsk znad ukraińskich granic. Już za kilka tygodni Kijów będzie miał także poważny problem z dostawami gazu, które mają być wstrzymane w czerwcu. Gazprom żąda 3 i pół mld dolarów za gaz.

 

 

TV Trwam News

drukuj