Agencja Moody’s podała, że rating Polski nie został zaktualizowany

Rating Polski bez zmian. Taką decyzję podjęła agencja Moody’s. Od maja mamy stabilną perspektywę. „Myślę, że będzie bez zmian” – mówił o raitingu Polski jeszcze przed ogłoszeniem decyzji agencji Moody’s wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Rzeczywiście rating Polski nie został zaktualizowany. Od maja mamy stabilną perspektywę. Patrząc na naszą gospodarkę, na wszystkie wskaźniki makroekonomiczne Agencja Moody’s nie mogła podjąć decyzji o obniżeniu ratingu.

– Mamy wysokie tempo wzrostu gospodarczego i ten wzrost jest redystrybuowany w sposób sprawiedliwy na całe społeczeństwo – wskazuje ekonomista dr Lech Jańczuk.

Pozytywnym sygnałem jest fakt, że wiele przedsiębiorstw z Europy przenosi swoją produkcję do Polski.

– Tak mieliśmy w przypadku jednej z największych firm AGD z Francji, czy też z jednym z koncernów samochodowych ze Stuttgartu, który przenosi swoją produkcję do Polski. Również największy bank inwestycyjny z USA lokuje tutaj swoją siedzibę – dlatego, że biznes kieruje się przede wszystkim efektywnością ekonomiczną a nie przesłankami politycznymi – mówi dr Lech Jańczuk.

W poniedziałek Moody’s opublikowała także raport, w którym poprawiła notowania Polski. Na skutek bardzo dobrych wyników naszej gospodarki za pierwsze półrocze, międzynarodowa agencja podniosła prognozę wzrostu gospodarczego Polski w tym roku o ponad jeden procent do 4.3 dziesiątych. Jednocześnie biorąc pod uwagę znaczącą nadwyżkę budżetową rzędu 2 mld 400 mln na koniec lipca agencja stwierdziła, że sektor finansów publicznych będzie zadłużał się znacznie wolniej tj. w tempie 2.5 proc. PKB a nie prawie 3. Może to oznaczać  stopniową redukcję deficytu budżetowego. Agencja stwierdziła także, że sytuacja fiskalna oraz znaczący wzrost gospodarczy korzystnie wpływają na wiarygodność kredytową Polski. Ta wiarygodność ma z kolei bezpośredni wpływ na możliwość sprzedaży polskich obligacji skarbowych oraz realny koszt ich obsługi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl