fot. PAP/EPA

Afganistan; zamach w pobliżu amerykańskiego konsulatu

W pobliżu amerykańskiego konsulatu w mieście Herat, w północno-zachodnim Afganistanie, wybuchł w piątek samochód pułapka podstawiony przez talibskich bojowników, a następnie wywiązała się wymiana ognia z siłami bezpieczeństwa – podały władze.

Według afgańskich władz zginął tłumacz, Afgańczyk, jednak USA podały, że nic im nie wiadomo, by w ataku ucierpiał jakikolwiek pracownik konsulatu.

Atak rozpoczął się ok. godz. 6 (4 czasu polskiego) od potężnej eksplozji. Zamachowiec zdetonował wyładowany materiałami wybuchowymi pojazd w odległości ok. 60 metrów od amerykańskiej placówki. Po wybuchu pozostali bojownicy zaczęli strzelać do miejscowych sił bezpieczeństwa.

Około godziny później sytuacja była już kontrolą.

Szef policji w Herat, gen. Rahmatullah Safi, poinformował, że w ataku najprawdopodobniej zginął Afgańczyk pracujący dla konsulatu jako tłumacz, a ranni zostali dwaj policjanci i dwaj afgańscy ochroniarze strzegący placówki. Według gubernatora prowincji Herat obrażenia odniosło też siedmiu cywili.

Rzecznik amerykańskiej ambasady Robert Hilton powiedział, że USA nie mają żadnych informacji o tłumaczu wśród ofiar śmiertelnych oraz że „cały personel konsulatu jest bezpieczny”.

Do ataku przyznali się talibowie.

Zamach w pobliżu konsulatu świadczy o niestabilności wewnętrznej Afganistanu w czasie, gdy siły międzynarodowej koalicji kontynuują stopniowe wycofywanie swych sił z tego kraju – pisze agencja AP. Proces ten ma się zakończyć do końca 2014 roku.

Ataki islamistycznych bojowników nie koncentrują się już przede wszystkim na środkowej i południowej części kraju, ale coraz częściej są dokonywane na północy i zachodzie, które w ostatnich latach były spokojniejsze.

 

PAP/RIRM

drukuj