fot. PAP/EPA

Afganistan: Prawie 30 zabitych w zamachu przed bankiem w prowincji Helmand

29 ludzi zostało zabitych, gdy samochód pułapka wybuchł dziś przed bankiem w prowincji Helmand na południu Afganistanu – poinformował gubernator tej prowincji. Według niego większość ofiar stanowią cywile.

Samobójczego zamachu dokonano wczesnym rankiem przed placówką Banku Kabul w głównym mieście prowincji Helmand, Laszkar Gah. Według członka rady prowincji Mohammeda Karima Attala po wybuchu słychać było strzały. Na razie nie jest jasne, czy napastnicy usiłowali wedrzeć się do banku.

Inny członek rady prowincji Rasia Balucz powiedział, że w chwili zamachu bank był pełen żołnierzy, którzy odbierali tam swe wynagrodzenia wraz z okolicznościowymi dodatkami z tytułu przypadającego niebawem święta zakończenia ramadanu. Sprawcy zamachu nie są na razie znani, ale Helmand jest ostoją radykalnych talibów, którzy kontrolują około 80 proc. tej prowincji i okupują pozycje w odległości zaledwie kilkuset metrów od Laszkar Gah.

Talibowie podejmują nierzadko ataki na banki, których celem są pobierający tam pieniądze policjanci, żołnierze i inni funkcjonariusze państwowi. Pod koniec maja w zamachu na bank w Gardez, głównym mieście prowincji Paktia na wschodzie Afganistanu, zabito co najmniej siedmiu ludzi.

PAP/RIRM

drukuj