Adwokaci przygotowują strajk

Adwokaci mają dosyć działań rządu i przygotowują strajk. Jeszcze w czerwcu zapadnie decyzja Naczelnej Rady Adwokackiej, jaka  będzie jego forma.

Wśród wymienianych są strajk włoski, niewyznaczanie adwokatów z urzędu lub protest przed kancelarią premiera.

Sprzeciw adwokatów budzą m.in. niskie stawki za sprawy z urzędu; stawka minimalna to 60 zł za sprawę np. dotyczącą prawa pracy, a 360 zł za rozwód. Choć – jak podkreślają adwokaci – proces może trwać latami.

Zastrzeżeń jest więcej – mówi Andrzej Zwara. Prezes NRA podkreśla, że projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie daje środowiskom prawniczym prawa zgłaszania kandydatów na sędziów.

– Środowiska prawnicze powinny mieć prawo wskazywania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ Trybunał jest instytucją społeczeństwa obywatelskiego. Wskazywanie tych nominacji powinno być elementem debaty publicznej. Nie powinno być zawężone wyłącznie do decyzji struktur partyjnych. Obniżenie kwalifikacji sędziom Trybunału Konstytucyjnego także się nam nie podoba, ponieważ okazuje się, że sędzią może zostać osoba, która ma mniejsze kwalifikacje niż bycie sędzią Sądu Najwyższego bądź Naczelnego Sądu Administracyjnego. Inny przykład to plan kontroli korespondencji pomiędzy osobami zatrzymanymi a obrońcą. Przywilej obywatelski zachowania w tajemnicy tego, co zatrzymany mówi swojemu obrońcy powinien być zachowany – podkreślił Andrzej Zwara.

Środowiska prawnicze, widząc, co, się dzieje z polskim wymiarem sprawiedliwości,  mówią rządowi „NIE” – podkreślił poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski.

– Takiego nieładu, nieporządku w polskim wymiarze sprawiedliwości, w polskiej prokuraturze być nie może. Oni chcą pracować, a polskie państwo, polski rząd nie pozwala im pracować. Gdyby prawnicy odmówili udziału chociażby w obronach z urzędu, które są obligatoryjne – zabolałoby to najmocniej państwo polskie. Jest to bardzo trudne, ponieważ jest też etyka zawodu prawnika, która wymaga, żeby w takich sytuacjach stawać i bronić. Myślę, że protest polegający na tym, że złożą stosowną petycję do marszałka, do pani premier, ale też przyjdą do Sejmu i powiedzą, co tak naprawdę  boli polskich prawników, co boli polski wymiar sprawiedliwości, co boli polską prokuraturę, będzie najlepszym elementem protestu – elementem protestu konstruktywnego – powiedział Andrzej Romanek.

26 czerwca NRA będzie dyskutować o ewentualnych formach protestu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl