fot. PAP/Tomasz Gzell

Adwokaci krytykują działania NRA w związku z tzw. Strajkiem Kobiet

Adwokaci krytykują działania Naczelnej Rady Adwokackiej związane z tzw. Strajkiem Kobiet. List otwarty do władz Rady wystosowało 55 prawników, w tym członkowie Instytutu Ordo Iuris. Wyrażają oni zaniepokojenie i krytyczny stosunek do działań związanych m.in. ze wsparciem adwokatury udzielanym uczestnikom manifestacji, zwolenników tzw. aborcji.

Zaapelowano także do władz NRA o powstrzymanie się od działań podważających charakter adwokatury jako wspólnoty zawodowej o pluralistycznym charakterze. Jako przykład podano udział prezesa Rady, Jacka Treli, w konf. KO, podczas której ogłosił wsparcie adwokatury udzielane pro bono uczestnikom tzw. Strajku Kobiet. W ten sposób Adwokaturę wpisano w slogany tworzone przez partie i kontrowersyjne ruchy społeczne.

– W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy jako adwokaci wyjątkowe zaangażowanie ideologiczne, polityczne w ramach adwokackiego samorządu wspólnie z politykami opozycyjnymi, chociażby w kontrowersyjne inicjatywy związane z tzw. Strajkiem Kobiet, ale wiązało się to również z atakami wandalizmu wobec kościołów, z atakami na ludzi wierzących. Taka dysproporcja w zaangażowaniu ideologicznym adwokatury nie służy samorządowi zawodowemu i budzi oczywisty sprzeciw bardzo licznych adwokatów, którzy nie utożsamiają się z niezwykle radykalnymi ideologicznie prądami i manifestacjami. Stąd decyzja samorządu zawodowego po to, żeby samorząd pamiętał, że ma służyć całemu środowisku adwokackiemu, a poprzez to prawom i wolnościom wszystkich Polaków – zwrócił uwagę mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

NRA to najwyższy organ samorządu zawodowego adwokatów w Polsce. Jak wynika z danych Rady, na koniec ub.r. w naszym kraju czynnych zawodowo było 19 tys. 142 adwokatów.

RIRM

drukuj