fot. Paweł Skraba

Adam Cieślar, medalowy rekordzista zimowych uniwersjad i dwukrotny olimpijczyk, zakończył karierę

Ośmiokrotny medalista zimowych uniwersjad, wręcz legenda zimowych studenckich igrzysk Adam Cieślar zakończył karierę. Uprawiający kombinację norweską zawodnik dwukrotnie był też na zimowych igrzyskach olimpijskich.


Dyscyplinę sportu, która łączy skoki i biegi narciarskie, uprawiał od 2001 roku. – Przez ten czas spotkałem wielu wspaniałych ludzi, zwiedziłem kawał świata i wiele się nauczyłem. W sporcie, jak w życiu, były lepsze, jak i gorsze momenty. Ostatnie sezony, choć dawałem z siebie ile można, były poniżej moich oczekiwań. Na pewno decyzja o zakończeniu kariery nie była łatwa – napisał Cieślar na swoim profilu w portalu Facebook.

Adam Cieślar jest wychowankiem Wisły Ustronianka, a przez ponad osiem ostatnich lat swojej kariery był zawodnikiem AZS AWF Katowice.

– Chciałbym podziękować rodzicom, którzy mnie wspierali od początku i dzięki którym zaczęła się moja przygoda ze sportem, żonie za wyrozumiałość i wsparcie, klubom WSS Wisła i AZS AWF Katowice oraz Polskiemu Związku Narciarskiemu i sponsorom, bez których uprawianie sportu na najwyższym poziomie nie byłoby możliwe. Dziękuję też wszystkim trenerom i osobom, z którymi mogłem pracować – dodał Cieślar.

Adam Cieślar dwa razy brał udział w igrzyskach olimpijskich – w 2014 roku w Soczi i cztery lata później w Pjongczangu. Czterokrotnie startował też w mistrzostwach świata, ma za sobą starty w 12 sezonach Pucharu Świata i ponad 20 medali Mistrzostw Polski – w tym dwa krążki w konkursach drużynowych mistrzostw kraju w skokach narciarskich.

Adam Cieślar reprezentował akademickie środowisko sportowe na trzech uniwersjadach – w Trydencie, Szczyrbskim Plesie i Ałmatach. Wywalczył w nich sześć złotych i dwa srebrne medale. Jest dzięki temu najbardziej utytułowanym Polakiem w historii naszych startów na uniwersjadach. Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski startującej na uniwersjadach jest główny sponsor Akademickiego Związku Sportowego Grupa LOTOS S.A. Sport akademicki wspierany jest też przez Ministerstwo Sportu.

Biuro Prasowe AZS/radiomaryja.pl

drukuj