fot. mon.gov.pl

A. Macierewicz: Odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił w Sejmie o zmianach kadrowych w polskiej armii. Szef MON przekazał także informacje na temat wyznaczenia oficerów na stanowiska wojskowych attache.

Z pytaniami w tej sprawie wystąpili posłowie Nowoczesnej.

Minister Antoni Macierewicz, odnosząc się do kwestii skali odejść wojskowych, podkreślił, że miały na nie wpływ nieprzekazane oświadczenia lustracyjne.

– Gdy przyszedłem do resortu, to okazało się, że nie przekazano do Instytutu Pamięci Narodowej ponad 700 oświadczeń lustracyjnych, w tym niestety były to także oświadczenia lustracyjne panów pułkowników i częściowo trzeba było wyciągnąć z tego konsekwencje. Tylko dlatego liczba tych pułkowników, którzy odeszli z armii była trochę większa (ale niedużo) niż liczba pułkowników, którzy odeszli rok wcześniej, dlatego że armia jest podobnym organizmem jak inne struktury organizacyjne państwa Polskiego i ludzie odchodzą na emerytury, odchodzą w związku ze swoimi osobistymi przyczynami – powiedział Antoni Macierewicz.

Minister podkreślił, że nie wie, dlaczego jego poprzednicy przetrzymywali oświadczenia lustracyjne, które mieli ustawowy obowiązek przekazać do IPN.

Szef MON dodał, że sojusznicy z NATO dobrze oceniają zmiany w polskiej armii, w przeciwieństwie do krajowej opozycji. A świadczą o tym – jak wskazał minister – chociażby decyzje, jakie zapadły na szczycie NATO w Warszawie.

RIRM

drukuj