fot. mon.gov.pl

A. Macierewicz: jeszcze w tym roku projekt zmiany systemu zarządzania armią

Jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt zmiany wprowadzonego w 2014 r. systemu zarządzania armią – zapowiedział w sobotę szef MON Antoni Macierewicz.

Zmiany w obowiązującym od początku 2014 roku systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi – który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia – to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Według ministra Macierewicza obecny system powoduje niejasności co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

Pytany o plany dotyczące reformy w sobotnim wywiadzie z TVP, szef MON zapowiedział, że „projekt zmiany systemu dowodzenia (armią – PAP) jeszcze w tym roku znajdzie się w polskim Sejmie”.

Szef MON zapewnił jednocześnie, że już dziś w polskim wojsku „decyzje płyną z jednego źródła i (…) są skutecznie realizowane”. „Udało się na bieżąco koordynować to, co zostało zepsute” – mówił.

PAP/RIRM

drukuj