fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

A. Czerwińska: Członkowie rodzin posłów i senatorów PiS nie będą zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa

Delegaci Kongresu PiS postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa – poinformowała w sobotę rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

Jak dodała, zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS.

W sobotę odbywa się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania – ponownie został nim Jarosław Kaczyński – Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podał na konferencji prasowej, że 1245 głosów delegaci oddali za powołaniem Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję jako prezesa PiS; 18 osób było przeciw, a 5 się wstrzymało.

„VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na przewodniczącego niemal jednomyślnie, przy wielkim aplauzie” – dodała rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

Ryszard Terlecki przekazał, że prezes PiS m.in. „wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną”.

„To jest plan, najogólniej można powiedzieć, realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeżeli chodzi o poziom życia obywateli Polski” – zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

„To jest, myślę, w największym skrócie najważniejsza konkluzja zjazdu” – podkreślił.

„Będziemy jeszcze rozmawiać, będziemy jeszcze wybierać kolejne władze, jutro – komitet polityczny i sekretarza generalnego partii, ale ten wybór najważniejszy – prezesa – dzisiaj się dokonał” – podkreślił Ryszard Terlecki.

Rzeczniczka PiS przekazała, że podczas Kongresu delegaci podjęli też kilka uchwał. Jak poinformowała jedna z uchwał odnosi się do programu, który podjęto w 2015 roku.

„Wielki, kompleksowy program przebudowy polskiego życia. Osiągnęliśmy na tej drodze wiele sukcesów, jednak zdarzyły się nieliczne przypadki pokus, przed którymi być może niektórzy nie zdołali się ustrzec” – zaznaczyła Anita Czerwińska.

Dlatego, jak dodała, 6. Kongres Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę.

„Delegaci postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa” – podkreśliła.

„W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, tj. ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców” – przekazała Czerwińska.

Anita Czerwińska podała, że kolejna uchwała podjęta na Kongresie dotyczy spraw polskiego rolnictwa.

„Troskę o wieś i rolnictwo konsekwentnie realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości i jest ona w sercu Polskiego Ładu. Uchwała odnosi się do tego, w jaki sposób będziemy te cele realizować” – wskazała rzeczniczka PiS.

Następna z podjętych uchwał odnosi się do Polskiego Ładu.

„Omawiamy, przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoi obecnie Polska. Chcemy nadrobić właśnie ten dystans w poziomie jakości życia, jaki dzieli mieszkańców Polski od obywateli państw Europy Zachodniej” – podkreśliła Anita Czerwińska.

„Wspólnie zdecydowaliśmy, że chcemy informacje i prawdę o Polskim Ładzie przekazywać Polakom, dlatego zobowiązuje się struktury partii do aktywnego propagowania założeń Polskiego Ładu” – dodała.

W czasie Kongresu podjęto również uchwałę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. W kolejnej uchwale odniesiono się do sytuacji na Wschodzie i agresywnych działań Federacji Rosyjskiej.

„Wszystkie te teksty będą oczywiście opublikowane na naszych stronach” – podkreśliła Anita Czerwińska.

Poinformowała, że „wszystkie uchwały jakie były podejmowane były podejmowane jednogłośnie, jednomyślnie”.

„Wielki aplauz dla wszystkich uchwał” – dodała.

PAP

drukuj