fot. pixabay

A. Budek w Radiu Maryja: Halloween to drwina ze zmarłych

Halloween nie bez powodu odbywa się tak blisko dnia zmarłych. Dzień Zaduszny oraz Uroczystość Wszystkich Świętych to bardzo ważne święta w naszej religii, w naszej tradycji. Modlimy się za zmarłych, odwiedzamy groby. A tutaj mamy coś zupełnie odwrotnego. Nie wchodzimy w poważny nastrój, tylko w formy drwin. Przebieranie się za kościotrupy itp. to nic innego, jak robienie sobie żartów ze zmarłych – powiedział Adam Budek, psycholog, podczas „Porad pedagoga i psychologa” w Radiu Maryja.  

W Kościele katolickim zbliżają się dni, kiedy wspominamy świętych i błogosławionych oraz zmarłych z naszych rodzin. To czas refleksji nad życiem i wzmożonej modlitwy. Jednak w Polsce w tym samym czasie coraz popularniejsze staje się pogańskie wydarzenie Halloween, które promuje kult śmierci. Uczestniczenie w takiej inicjatywie nie pozostaje bez wpływu na ludzką duszę. Wbrew pozorom nie jest to „niewinna zabawa”.

Adam Budek przypomniał, że początki Halloween sięgają celtyckich plemion. Obrzędy koncentrowały się na składaniu ofiar ku czci boga śmierci Samhaina. Przeważnie składano ofiary ze zwierząt, ale podczas rytuałów mordowano również ludzi. Rozmówca zwrócił uwagę, że popularna dziś dynia podświetlana od środka dawniej była znakiem rozpoznawczym czcicieli szatana, a zwyczaj „cukierek albo psikus” wywodzi się od druidów, którzy rzucali klątwę na tych, którzy nie chcieli przekazać im jedzenia.

– Halloween nie bez powodu odbywa się tak blisko dnia zmarłych. Dzień Zaduszny oraz Uroczystość Wszystkich Świętych to bardzo ważne święta w naszej religii, w naszej tradycji. Modlimy się za zmarłych, odwiedzamy groby. A tutaj mamy coś zupełnie odwrotnego. Nie wchodzimy w poważny nastrój, tylko w formy drwin. Przebieranie się za kościotrupy itp. to nic innego, jak robienie sobie żartów ze zmarłych – powiedział psycholog.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że trzeba uświadamiać dzieci, ale także niektórych rodziców i wychowawców, skąd wzięło się Halloween i że jest ono sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Wskazał również, że w Polsce coraz popularniejsze staje się organizowanie bali wszystkich świętych w szkołach i przy parafiach. Dzieci przebierają się za patronów, a radosna zabawa taneczna często połączona jest z konkursami i innymi atrakcjami dla najmłodszych. [czytaj więcej] 

– W szkole, gdzie pracuję, inicjatywa rozpoczęła się Litanią do Wszystkich Świętych. Potem każdy musiał wyjść, pokazać się i zaprezentować postać, za którą się przebrał. Dzieci przyłożyły się do tego, powiedziały kilka ciekawostek – wydarzenie nabrało walorów edukacyjnych i estetycznych – mówił Adam Budek.

Cała rozmowa z Adamem Budkiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl