fot. Monika Bilska

A. Adamczyk: w najbliższych dniach umowa na prace przy obwodnicy Częstochowy

Umowa na prace przy odcinku autostrady A1stanowiącym część obwodnicy Częstochowy, powinna zostać podpisana w ciągu kilku dni – poinformował dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Być może dzisiaj, w zależności od możliwości wykonawcy, a na pewno w najbliższych dniach, podpiszemy umowę na odcinek autostrady A1, który do niedawna realizowała firma Salini” – powiedział minister.

„Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach, tygodniach, pojawią się tam wykonawcy, pracownicy, którzy będą realizowali autostradę A1. Naszym celem jest przejezdność tego odcinka do końca roku” – dodał.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała na początku lipca tego roku ofertę konsorcjum z kluczowym udziałem Strabagu i Budimeksu na kontynuację budowy autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1. Wartość tej oferty to blisko 353,2 mln zł netto.

W ostatnich dniach kwietnia 2019 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z konsorcjum realizującym A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia – po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy tego odcinka do powrotu na budowę i prowadzenia robót zgodnie z kontraktem.

MI wskazało, że konsorcjum firm, z Salini Polska jako liderem, mimo wielokrotnych wezwań, nie realizowało prac objętych kontraktem. Wykonawca prowadził inwestycję niezgodnie z zawartą umową, nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

Drożność obwodnicy Częstochowy – z trzema węzłami – jest kluczowa dla otwarcia autostrady A1 od Pyrzowic za Częstochowę. Wkrótce rozpocznie się bowiem remont częstochowskiego odcinka DK1, którą obecnie odbywa się główny ruch tranzytowy w osi północ-południe (autostradowa obwodnica ma przejąć z obecnej „jedynki” większą część tranzytu).

PAP/RIRM

drukuj