fot. PAP/Adam Warżawa

A. Adamczyk o pakiecie mobilności: Będziemy czynić wysiłki, aby nie dopuścić do przyjęcia tych przepisów

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że podejmie stosowne kroki, które zablokują tzw. pakiet mobilności w obecnym kształcie. Resort rozważa złożenie skargi na regulacje, które uderzają w polskich przewoźników.

Unijni ambasadorowie przyjęli dziś porozumienie w sprawie nowych przepisów reformujących zasady funkcjonowania firm transportowych w UE. Polska była w grupie dziewięciu państw, które sprzeciwiły się przepisom. To jednak nie wystarczyło do zablokowania porozumienia.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że pakiet mobilności może ekonomicznie zdegradować polskich przewoźników.

– Dziewięć państw było przeciwnych tym rozwiązaniom. To mówi samo za siebie. Protekcjonistyczne przepisy forujące przedsiębiorców transportu międzynarodowego z Niemiec, Francji, Austrii powodują, że uderza się w podwaliny przedsiębiorstw naszych, litewskich, węgierskich. Nie możemy zgodzić się na to i będziemy dalej czynili wysiłki, aby nie dopuścić do przyjęcia tych przepisów. W Ministerstwie Infrastruktury spotkali się szefowie naszych związków, organizacji skupiających przewoźników transportu i oni także potwierdzili, że nie zgadzają się z tymi rozwiązaniami – powiedział Andrzej Adamczyk.

Tzw. pakiet mobilności określa warunki pracy kierowców, zasady delegowania pracowników i dostęp do rynku przewozów.

Polska nie zgadza się między innymi na obowiązek powrotu samochodów do krajów pochodzenia. Początkowo kierowcy mieli wracać co 4 tygodnie, w toku negocjacji wydłużono ten okres do 8 tygodni. Pakiet mobilności zakłada też objęcie przewoźników przepisami o delegowaniu pracowników. To oznacza wprowadzenie zasady płacy minimalnej krajów, w których odbywa się praca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl