fot. PAP/EPA

84. rocznica podpisania zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow

Mijają 84 lata od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Zbrodnicze porozumienie pomiędzy Rosją a Niemcami doprowadziło do milionów ofiar i ogromnych strat – szczególnie w naszej Ojczyźnie. O tych dramatycznych wydarzeniach przypomina nam obchodzony Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow i Joachim von Ribbentrop spotkali się, by podpisać porozumienie, które oznaczało jedno – kilka milionów ofiar, utratę niepodległości i straty terytorialne.

Pakt Ribbentrop–Mołotow był w rzeczywistości paktem Hitler–Stalin. Znajdował się w nim tajny protokół o podziale sfer wpływów.

– Pakt Ribbentrop–Mołotow to de facto pakt zbrodniarzy, ale nie tylko zbrodniarzy ze strony Hitlera i Stalina, ale również zbrodniczych państw w tym czasie, ponieważ zarówno Niemcy nazistowskie, jak też Związek Sowiecki umówiły się na temat podziału Europy Środkowo–Wschodniej – mówił dyrektor lubelskiego IPN, dr Robert Derewenda. 

Celem imperialnej polityki Rosji było zniszczenie Polski. Na celowniku znalazły się również Łotwa, Litwa, Estonia, a także Finlandia.

– Po szczęśliwym upadku imperium zła, po jelcynowskiej smucie, pojawił się na Kremlu władca, który postanowił odnowić ideę neoimperialną, który znowu postanowił wrócić do koncepcji Rosji jako więzienia narodów – stwierdził wojewoda mazowiecki, Tobiasz Bocheński.

W rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy Placu Bankowym w Warszawie otwarto wystawę: „Imperialne oblicze współczesnej Rosji. Państwo Putina”.

Współczesna Rosja – przy milczeniu świata – wielokrotnie dopuszczała się zbrodni w Czeczenii, Gruzji i Syrii, a obecnie kontynuuje zbrodnicze działania na Ukrainie – podkreślał Adam Borowski, autor wystawy.

– Za ten proces odpowiadają także politycy z Zachodu oraz z Polski. Rządy Platformy Obywatelskiej jako pierwsze na świecie ogłosiły reset polityki z Rosją – oznajmił Adam Borowski.

Wystawa przypomina także o dramatycznych wydarzeniach z 2010 roku.

– Trzeba mieć świadomość, że zamach smoleński, który jest tu przywołany jako jeden z głównych punktów historii, miał na celu wyeliminowanie formacji niepodległościowej poprzez zamordowanie prezydenta i polskich elit z całym dowództwem polskiego wojska. To dowództwo miało zostać zastąpione prze ludzi, którzy mieli pójść na układ z Rosjanami, mieli wycofać armię na zachód od Wisły, zostawiając Rosjanom możliwość ekspansji – mówił marszałek senior Sejmu, Antoni Macierewicz.

Obecnie reżim Władimira Putina gloryfikuje Józefa Stalina. W miejscowości Wielkie Łuki odsłonięto pomnik ku czci dyktatora i zbrodniarza, który odpowiada za prześladowania i śmierć milionów ludzi. Stalinowskie pomniki mają zostać odbudowane w całej Rosji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl