fot. PAP/Leszek Szymański

80. rocznica niemieckiej agresji na Polskę

80 lat temu niemieckie wojska bez wypowiedzenia Polsce wojny wtargnęły na terytorium Rzeczypospolitej – tak rozpoczęła się II wojna światowa. „Chociaż Polska zniknęła z mapy, nigdy się nie poddaliśmy jako naród” – mówił prezydent Andrzej Duda. „Nigdy więcej żaden naród nie powinien stawiać się powyżej innych narodów” – to słowa prezydenta Niemiec Franka Waltera Steinmeiera.

– Ten kataklizm dziejowy, największy i najbardziej niosący straszliwe ofiary konflikt zbrojny w dotychczasowych dziejach ludzkości. (…) Ta wojna. Ta wojna, która dla nas była cały czas walką. Ta wojna, w której przez cały czas nigdy nie poddaliśmy się jako naród, chociaż Polska zniknęła z mapy. (…) Pamiętamy i będziemy pamiętać z wdzięczności. Z wdzięczności dla wszystkich tych, którzy walczyli, z wdzięczności dla tych, którzy oddali swoje życie dla wolnego świata, dla obrony świata przed totalitaryzmem hitlerowskim, dla obrony świata przed faszyzmem, dla obrony świata przed terrorem, po to, żeby ludzie mogli żyć wolni. (…) Po to właśnie pamiętamy, żeby nigdy już na świecie nie dochodziło do takich zdarzeń, do takiego cierpienia, do takiego bestialstwa. (…) Chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn. Tych, którzy walczyli za wolność naszą i waszą, na wszystkich frontach ówczesnego świata. (…) Było Polskie Państwo Podziemne, było 360 tys. żołnierzy Armii Krajowej, polskiego podziemnego wojska, działającego mimo okupacji, działającego w konspiracji. Byli partyzanci, którzy walczyli w lasach. (…) W czasie powstania zginęło 200 tys. cywili. Oni są częścią tej straszliwej liczby 80 mln ofiar II wojny światowej – mówił prezydent Andrzej Duda.

Popatrzcie na bohaterów, popatrzcie na ten niewymuszony ruch ku wolności w Polsce, to jest wielki przykład dla wielu dumnych narodów Europy, których przedstawiciele zgromadzili się tu dzisiajpowiedział prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier.

– Nigdy więcej nacjonalizmu, nigdy więcej Niemcy nie mogą wzywać: „Niemcy, Niemcy ponad wszystko”. Nigdy więcej żaden naród nie powinien stawiać się powyżej innych narodów, nie powinno się jednych ludzi uważać za lepszych, innych za gorszych. Nigdy nie powinniśmy stracić rozsądku, nigdy nie powinniśmy budzić w sobie nienawiści i atakować innych narodów – mówił prezydent Niemiec.

TV Trwam News/RIRM

drukuj