fot. PAP/Grzegorz Michałowski

80 lat od zbombardowania Wielunia

1 września 1939 roku o godzinie 4.35 nad Wieluniem pojawiły się niemieckie samoloty, które pięć minut później zrzuciły bomby na śpiących mieszkańców. Dziś, dokładnie 80 lat później, mieszkańcy miasta upamiętnili zamordowanych. W uroczystościach wzięli udział prezydenci Polski oraz Niemiec.

– Kto mógł się tego spodziewać, że II wojna światowa rozpocznie się od tak drastycznego aktu dokonanego przecież przez cywilizowany naród, jeden z najstarszych żyjących w Europie. Przez naród o tak wielkiej historii, o takim wkładzie w europejską kulturę. Naród, w którym było przecież wielu ludzi wierzących (…). To tamten moment, właśnie tamten moment tego wrześniowego poranka, tą II Rzeczpospolitą kończył. I kończył taką właśnie kulturową, etniczną, sąsiedzką długą historię. Polska już nigdy potem taka nie była, nawet kiedy odzyskała swoje miejsce na mapie (…). To była druga wojna światowa, która spustoszyła świat, o której nigdy nie zapomnimy, bo nie wolno nam zapomnieć (…). To ta prawda ma moc wyzwalającą, ta prawda ma moc niesienia przebaczenia. Ta prawda ma moc łączenia i ta prawda ma moc budowania przyjaźni – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

 – Panie prezydencie, ma pan tutaj rację. Niezbyt wielu Niemców zna Wieluń i niestety niewystarczająco dużo Niemców wie o tych zdarzeniach. W końcu nadszedł czas, aby to zmienić (…). Kto chce się odwoływać do niemieckiej historii, musi również przyjąć do wiadomości następujące zdanie Thomasa Manna: „Przeszłość nie mija”. Jak również nie mija nasza odpowiedzialność i my o tym wiemy (…). Dlatego też jako prezydent Republiki Federalnej Niemiec chcę państwa zapewnić, że nie zapomnimy. Będziemy zawsze pamiętać, chcemy o tym pamiętać i przyjmujemy tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas nasza historia. Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie – podkreślił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl