fot. flickr.com

8 maja zostanie wybrany I prezes Sądu Najwyższego

W najbliższy piątek sędziowie Sądu Najwyższego wybiorą ze swego grona kandydatów na następcę prof. Małgorzaty Gersdorf. Spośród przedstawionych kandydatur I prezesa wskaże prezydent Andrzej Duda.


30 kwietnia zakończyła się kadencja Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego. Przed odejściem z urzędu prezes Gersdorf powinna zwołać Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, którego zadaniem było wyłonienie 5 kandydatów na I prezesa. Z powodu epidemii koronawirusa takie spotkanie sędziów nie odbyło się. Dlatego Prezydent Andrzej Duda wskazał sędziego Kamila Zaradkiewicza na pełniącego obowiązki I prezesa.

Taką decyzję przyjął z zadowoleniem  minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Sędzia Zaradkiewicz jest człowiekiem, który ma duży dorobek naukowy. Od 20 lat jest związany naukowo z Uniwersytetem Warszawskim, ale co najważniejsze, był jednym z najbliższych współpracowników naukowych takich ludzi, jak sędzia Safjan, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, a dziś sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sędzia Zaradkiewicz ma do zrealizowania jedno zasadnicze zadanie – wskazała adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

– Zadaniem takiego sędziego jest tylko i wyłącznie ponowne zwołanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN i doprowadzenie do wyłonienia kandydatów na I prezesa SN – zaznaczyła adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego ma odbyć się w piątek, przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa.

Z grona kandydatów prezydent Andrzej Duda wskaże jedną osobę, która pokieruje pracami Sądu Najwyższego przez najbliższe 6 lat.

Po odejściu Małgorzaty Gersdorf z holu Sądu Najwyższego zdjęto portrety I prezesów z czasów PRL. To ważne symboliczne zdarzenie – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– Gloryfikowano, honorowano prezesów komunistycznych, nierzadko orzekających w politycznych procesach czasów stalinowskich – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

W sumie z holu zdjęto portrety sześciu I prezesów, w tym Wacława Barcikowksiego, który stał na czele Sądu Najwyższego w latach 1945-1956. Te sądy, jak i cała władza, zostały narzucone Polakom po II wojnie światowej – zauważył historyk Robert Derewenda,

– Te sądy firmowały władzę radziecką na ziemiach polskich, władzę sowiecką, władze obcą, władzę narzuconą i utrzymywały naród w przekonaniu, że jest to – mimo wszystko – w majestacie prawa – powiedział dr Robert Derewenda.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego liczy 94 sędziów z wszystkich pięciu izb. Aby mogło ono wybrać kandydatów na I prezesa, wymagana jest obecność co najmniej 32 jego członków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl