77. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

We Wrocławiu odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy uroczystej proklamacji 5 prawd stanowiących „mały dekalog” polskości, która miała miejsce podczas Kongresu Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r.

Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! – ten „mały dekalog” polskości stał się testamentem, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie:

– Dzisiaj jest święto spod znaku Rodła, ale to jest święto z udziałem młodych Polaków spod znaku Rodła. Wydaje się, że na mało której uroczystości patriotycznej organizatorom udaje się zebrać tak duża społeczność wrocławskich szkół – powiedział Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.

W sytuacji, gdy od kilku lat historia jest zakłamywana, taka uroczystość jest – według poseł Beaty Kempy – bardzo potrzebna.

– Mimo bardzo niekorzystnych działań władzy, jeżeli znajdzie się grupa ludzi, która będzie chciała te wartości kultywować, podtrzymywać wokół wartości przede wszystkim tradycji polskich wartości patriotycznych, to zawsze będzie odzew i zapotrzebowanie – tłumaczy poseł Beata Kempa.

Trudności nie zrażają nauczycieli pragnących pokazać młodzieży czym naprawdę jest patriotyzm.

 – Bycie Polakiem, to bycie kimś ważnym, kimś wielkim i kimś dumnym – nie można tego mylić z pychą. Mamy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, bo nasza historia jest pełna pięknych kart, pełna wiary, pełna pokory i pełna dumy narodowej i to chcemy zaszczepić naszym dzieciom – podkreśliła Elżbieta Jóźwiak, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Według Haliny Salamońskiej, córki Polki spod znaku Rodła, mieszkającej przed wojną w Niemczech – uczenie patriotyzmu to podstawa w kształtowaniu moralnego kręgosłupa.

– Te prawdy, które rodzice wcielali w wychowanie młodych ludzi, zaowocowały tym, że czasy wojenne nie złamały ich. Wielu zginęło w obozach koncentracyjnych, ale ci, którzy przeżyli, to tą dumę przynależności zachowali – powiedziała Halina Salamońska.

Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa wypowiedziane kiedyś przez księdza Bolesława Domańskiego, Prezesa Związku Polaków w Niemczech, że „Polskość to dar z nieba, od Boga mi dany”. Dlatego cieszy przekonanie młodzieży, że warto być Polakiem:

– Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem, nie mam się czego wstydzić. Na przestrzeni wieków wszystko zawdzięczamy Bogu i prawdy Polaków, które są prezentowane na znaku Rodła są bardzo aktualne – powiedział Cezary Wróblewski.

– Jestem bardzo dumny z bycia Polakiem, ponieważ wielu naszych rodaków zapisało się na kartach historii i uświadomili innym krajom o naszych wartościach, o tym, co to znaczy być Polakiem i są po prostu bohaterami. Marzę o tym, żeby kiedyś być takim jak oni – powiedział Wojciech Sójka.

Wato zainwestować w młodych ludzi, żeby ich marzenia stały się rzeczywistością.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl