By Bundesarchiv, Bild 192-269 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5485692

75. rocznica wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen

Mija 75 lat od wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen. Był to jeden z najcięższych niemieckich obozów zagłady oraz jedno z największych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej.

Obóz w Gusen został nazwany przez samych Niemców obozem polskim. Trafili do niego przedstawiciele polskiej inteligencji, m.in.: naukowcy, artyści, politycy i kapłani. Obóz w Gusen nazywany jest niemieckim Katyniem.

– Obóz w Gusen był miejscem, gdzie pozbywano się tych ludzi, których Niemcy uważali za najbardziej zagrażających interesowi III Rzeszy – podkreśla dr Danuta Drywa, historyk z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Więźniowie wykonywali ciężkie prace w kamieniołomie oraz fabrykach. Umierali z powodu złych warunków i chorób. Byli też ofiarami masowych egzekucji oraz eksperymentów pseudomedycznych.

– Wśród zarejestrowanych ok. 77,5 tys. więźniów obozu Gusen, około 37 tys. to byli więźniowie Polscy – wskazuje dr Danuta Drywa.

Śmierć poniosło około 25 tysięcy Polaków.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać historię pomordowanych oraz wszystkich żyjących więźniów obozów – podkreśla wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Chcemy, żebyście zyskali pewność, że dzieło waszej pamięci znajdzie kontynuatorów, którzy nie pozwolą, żeby wasz historia i historia waszych współbraci odeszła w zapomnienie lub została wypaczona – zaznacza wicepremier prof. Piotr Gliński [czytaj więcej]. 

Rodziny ofiar oraz więźniowie przez lata walczyli o godne upamiętnienie obozu Gusen. Część jego terenów trafiła w prywatne ręce. Baraki zostały zniszczone lub przerobione na zakłady produkcyjne. W obrębie obozu powstały też osiedla mieszkaniowe. Dopiero w 2016 roku władze Austrii zadeklarowały, że zwiększą ochronę miejsca pamięci oraz je rozbudują.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl