75. rocznica pierwszych straceń na Barbarce

Na toruńskiej Barbarce odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych na mieszkańcach Torunia przez Niemców w roku 1939.

Obchody o godzinie 13.00 rozpoczęła Msza św. odprawiona w Miejscu Pamięci Narodowej. Po Eucharystii, o godz. 14:00, pod Pomnikiem Ku Czci Pomordowanych na Barbarce, nastąpiła część patriotyczna.

– Uroczystości w lesie na toruńskiej Barbarce odbywają się każdego roku. W tym roku wspominaliśmy 75. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. Uroczystość, która miała miejsce, była organizowana wspólnie przez Urząd Miasta Torunia i naszą parafię. Zawsze głównym punktem tych uroczystości jest Msza święta, a potem złożenie kwiatów i uroczysty apel poległych – powiedział ks. Wojciech Miszewski, proboszcz parafii p.w. św. Antoniego w Toruniu.

W połowie października 1939 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej, w Toruniu rozpoczęły się masowe aresztowania. Zatrzymywano przede wszystkim przedstawicieli lokalnej inteligencji: księży, nauczycieli, lekarzy, działaczy społecznych, urzędników i adwokatów. Więzionych wywożono grupami do lasów Barbarki, gdzie następnie tracono. Zamordowano blisko 600 osób.

RIRM

drukuj