fot. sxc.hu

600 tys. podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym tzw. zakazu aborcji eugenicznej

Rekordowa liczba Polaków podpisała się pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej tzw. aborcji eugenicznej. Jutro komitet inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję” złoży podpisy w Sejmie. Parlament będzie miał trzy miesiące, aby zacząć prace nad projektem.

Komitet „Zatrzymaj Aborcję” rozpoczął zbiórkę podpisów na początku września.   Głosy poparcia dla pełnej ochrony życia spływały zarówno z kraju, jak i od Polaków mieszkających za granicą. W sumie pod obywatelskim projektem ustawy zebrano 600 tysięcy podpisów. Jednak dokładną liczbę podpisów – jak mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu – będzie można podać dopiero jutro.

Inicjatywa  „Zatrzymaj aborcję”  ma na celu wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny wyjątku pozwalającego na aborcję ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę, czyli tzw. aborcję eugeniczną. W 2016 roku na podstawie tego przepisu zginęło 1042 dzieci.

Poparcie dla proponowanych zmian wyraził między innymi prezydent Andrzej Duda, który w jednym z wywiadów zapowiedział, że podpisze taką ustawę, jeśli trafi na jego biurko.

TV Trwam News/RIRM

drukuj