twitter.com/Straz_Graniczna/

58 nowych funkcjonariuszy w szeregach Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. To najliczniejsza grupa od lat  

Najliczniejsza od kilku lat grupa, licząca 58 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej złożyła w czwartek ślubowanie. Teraz młodych adeptów czeka szkolenie, po którym rozpoczną służbę.

Jak przekazał chor. szt. Andrzej Bembenek z zespołu prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, nowi adepci dołączyli do ponad dwóch tysięcy funkcjonariuszy pełniących służbę w BiOSG.

W grupie nowo przyjętych funkcjonariuszy jest 19 kobiet i 39 mężczyzn. Spośród nich tylko jedna osoba pochodzi z woj. lubelskiego, pozostali to mieszkańcy Podkarpacia.

Większość z nowych adeptów ma wykształcenie średnie.

„Nowi funkcjonariusze za kilka dni rozpoczną szkolenie podstawowe, a następnie podoficerskie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. W sierpniu, po pozytywnie zdanych egzaminach, funkcjonariusze wrócą do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie rozpoczną służbę w podkarpackich placówkach SG” – wyjaśnił chor. szt. Andrzej Bembenek.

Nowi funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG uroczyście ślubowali służyć wiernie narodowi polskiemu.

Ślubowanie w asyście pocztu sztandarowego odebrał komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. Andrzej Popko.

Witając nowych strażników w szeregach SG komendant BiOSG pogratulował nowo przyjętym pozytywnych wyników w procesie rekrutacji. Jak zauważył, proces rekrutacyjny do Straży Granicznej jest bardzo złożony i wymagający.

„Do służby mamy wielu kandydatów, ale tutaj, w to miejsce i do takiej chwili, dochodzą tylko najlepsi” – zaznaczył.

Zwrócił też uwagę, że służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i wymaga dużego zaangażowania, dyspozycyjności oraz wiedzy. Wskazał na szczególny czas i okoliczności, w jakich funkcjonariusze rozpoczynają służbę i podkreślił ogrom wyzwań, jakie ich czekają.

Bieszczadzki Oddział SG ochrania 239 kilometrów zewnętrznej granicy UE z Ukrainą oraz 134-kilometrowy odcinek wewnętrznej granicy UE ze Słowacją. W strukturze BiOSG działa 14 placówek, w których służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz strzeżony ośrodek dla cudzoziemców.

Bieszczadzki odcinek granicy jest najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu w Polsce. BiOSG jako jedyny oddział SG w Polsce realizuje patrole konne. Pracuje w nim osiem koni, które na co dzień wspierają w służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.

Chor. szt. Bembenek zaznaczył, że służba na granicy odbywa się 24 godziny na dobę, niezależnie od warunków i pory roku.

Dodał, że w 2023 r. planowane jest przyjęcie do służby 135 mundurowych. Kolejne wcielenia odbędą się w czerwcu i październiku.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Kandydat na funkcjonariusza nie może być karany, musi posiadać nieposzlakowaną opinię, minimum średnie wykształcenie, a także odpowiednią zdolność psychofizyczną do pełnienia służby w formacji uzbrojonej.

Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć na stronie internetowej BiOSG: www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl