Na 500 przystankach w Poznaniu pojawią się instrukcje pierwszej pomocy

W ok. 500 wiatach przystankowych poznańskiej komunikacji miejskiej jeszcze w tym tygodniu pojawią się instrukcje udzielania pierwszej pomocy. Plakaty pokazują, w jaki sposób nieść ratunek osobie potrzebującej.

Rozwieszanie informacji dla pasażerów rozpocznie się w środę w nocy. Proste instrukcje i grafiki wyjaśniają, jak należy reagować w przypadku np. osoby nieprzytomnej, w jaki sposób sprawdzić jej oddech i jak wykonać masaż serca.

„Prawie każdy dorosły przeszedł kiedyś kurs udzielania pierwszej pomocy, ale w sytuacji, w której trzeba nagle kogoś ratować, często może pojawić się problem z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Wtedy właśnie wątpliwości rozwieje taka prosta, kilkupunktowa +ściąga+. Najważniejsze jest, by udzielić pomocy – to zwiększa szanse przeżycia osoby, której jest ona potrzebna” – powiedział PAP rzecznik poznańskiego pogotowia Robert Judek.

Instrukcje na przystankach to pomysł miejskiej radnej Klaudii Strzeleckiej.

„Z badań wynika, że niewiele osób wie, jak udzielać pierwszej pomocy osobie w potrzebie. Czasem kilka minut oczekiwania na przyjazd karetki ma znaczenie dla zdrowia i życia człowieka” – powiedziała radna.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt podkreślił, ze każda forma informowania o zasadach udzielania pierwszej pomocy jest ważna i przydatna.

„Zasady udzielania pierwszej pomocy powinien znać każdy. Ze statystyk wynika, że najczęściej pomagamy najbliższym, osobom, z którymi mieszkamy. Zawsze jednak jest możliwość, że pomocy trzeba będzie udzielić nieznajomej osobie, w miejscu publicznym – na przykład na przystanku” – powiedział PAP Brandt.

Plakaty znajdą się na ponad 200 przystankach tramwajowych i ponad 300 autobusowych.

„Instrukcje zawieszone na przystankach oraz akcja informacyjna, którą rozpoczynamy, na pewno podniosą świadomość mieszkańców. Musimy wspólnie zadbać o poprawę bezpieczeństwa” – powiedział wiceprezydent miasta Maciej Wudarski.

W przygotowanie instrukcji udzielania pierwszej pomocy zaangażowane były służby medyczne i miejskie jednostki, które zajmują się komunikacją zbiorową.

PAP/RIRM

drukuj