fot. PAP/Tomasz Gzell

44 studentów z polskich rodzin ze Wschodu ze stypendiami od PKN Orlen

44 studentów z polskich rodzin ze Wschodu otrzymało od PKN Orlen wsparcie, które ułatwi im dalszą naukę i osiedlenie się w Polsce. Pomocą Fundacji „Orlen – Dar Serca” objęto młodzież z Kazachstanu, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i z Rosji.

Sowieci deportowali na wschód setki tysięcy Polaków.

– To są wspaniali Polacy, którzy za swoje przekonania, za to, że byli Polakami w pełni, przeszkadzali tamtemu systemowi, który był systemem antyludzkim, zostali wywiezieni. Ich rodziny zostały wywiezione. Ta ich męka nie skończyła się na wywiezieniu. Oni przez kilka pokoleń byli gnębieni – zaznacza prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Wielu z naszych rodaków mieszka tam do dziś. Niesienie im pomocy to nasz obowiązek i odpowiedzialność – podkreśla prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dlatego spółka postanowiła ufundować kolejne stypendia dla potomków Polaków przesiedlonych na Wschód. Program indywidualnych stypendiów Fundacja „Orlen – Dar Serca” rozpoczęła w ubiegłym roku. Początkowo pomocą objętych zostało 9 osób studiujących w Polsce. Od października do grudnia otrzymywały co miesiąc 800 zł. W tym roku stypendia otrzymało 44 studentów.

– Jeżeli mamy możliwość pomóc tej młodzieży, tej polskiej młodzieży, która chce w Polsce studiować, która również inwestuje w ten kraj, która doskonale zna historię tego kraju, doskonale zna język, to naszym obowiązkiem i powinnością jest pomóc tym ludziom – wskazuje Daniel Obajtek.

Uczestnicy projektu podkreślają, że wsparcie, jakie otrzymują, to dla nich wielka pomoc.

– Wykorzystuję te środki w życiu codziennym przede wszystkim, na rozwój intelektualny – mówi Krystyna Mak, uczestniczka projektu.

– Też to pomaga mi podróżować, w końcu zobaczyć ten świat, poznawać też inne kultury, tradycje i nawet mogę pomagać swoim rodzicom, którzy też już przeprowadzili się w tamtym roku do Polski – podkreśla Sophiya Bossikova.  

Uczestnicy projektu są zaangażowani w życie Fundacji, m.in. prowadzą lekcje dla rodaka.

– To taka akcja, w ramach której stypendyści przychodzą do różnych szkół i opowiadają o historii Polaków w Kazachstanie, o wysyłkach, jak to wszystko było, czemu to było i jak w ogóle ludzie przetrwali w tym Kazachstanie – wyjaśnia Eugeniusz Komerist, uczestnik projektu. 

Powołana w 2001 r. Fundacja „Orlen – Dar Serca” realizuje długofalowe programy, np. wsparcia rodzinnych domów dziecka, darowizn na rzecz osób chorych i potrzebujących oraz współpracując ze szpitalami i hospicjami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj