fot. PAP/EPA

40 ocalałych w ruinach zawalonego bloku w Bangladeszu

Znaleziono 40 osób, które ocalały w zawalonym wieżowcu na przedmieściach stolicy Bangladeszu, Dhaki – poinformował przedstawiciel wojska nadzorujący operację ratunkową. 12 osób z ocalałych udało się już wydobyć z ruin. 

W środowej katastrofie budowlanej zginęły co najmniej 238 osoby, a ponad 1000 zostało rannych. 40 ludzi przeżyło w jednym pomieszczeniu na czwartym piętrze budynku.

W ośmiokondygnacyjnym gmachu Rana Plaza w Savar, 30 km od Dhaki, mieściły się zakłady odzieżowe i centrum handlowe. Robotnicy opowiadali, że obawiali się w środę rano wejść do budynku, ponieważ pojawiły się tam ogromne pęknięcia ścian. Dyrekcja zignorowała te ostrzeżenia i pracownicy weszli do środka.

Bangladesz, w którym działa około 4,5 tys. zakładów odzieżowych, jest największym po Chinach eksporterem ubrań. W listopadzie 112 osób zginęło na przedmieściach Dhaki w wyniku pożaru w jednej z fabryk tekstyliów.

Budynki w gęsto zaludnionej stolicy Bangladeszu powstają często bez pozwolenia; wiele z nich nie spełnia norm budowlanych.

PAP/RIRM

drukuj