fot. PAP/Tytus Żmijewski

35 lat Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

35 lat temu powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Organizację powołano 12 lutego 1989 r., aby zjednoczyć wysiłki niezależnych środowisk harcerskich poprzez stworzenie alternatywy wobec działającego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Związku Harcerstwa Polskiego.

Równo 35 lat temu, 12 lutego 1989 r. powołano ZHR, który stanowił alternatywę dla dotychczas działającego w PRL ZHP. Celem Związku jest wychowanie człowieka do świadomej postawy obywatelskiej w poczuciu współodpowiedzialności za losy własnej rodziny, narodu i państwa polskiego.

ZHR wychowuje w duchu chrześcijańskim, a odwołując się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa, kontynuuje zasady programowe, metodyczne i organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939.

Adam Stefan Lewandowski, zastępca dyrektora Biura Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę, że ZHR przenosi ideały niepodległościowe na kolejne pokolenia.

– To, co dzisiaj zawdzięczamy ZHR to to, że oni kontynuują tradycję niepodległościową swojego związku, tzn. przenoszą te ideały na kolejne pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej, co zresztą przyświeca im przez cały okres działalności. Uczestniczą w organizacji różnych przedsięwzięć patriotycznych, w uroczystościach państwowych, dbają o groby weteranów walk o niepodległość Polski, spotykają się z jeszcze żyjącymi weteranami Armii Krajowej, a przede wszystkim Szarych Szeregów (bo do ich ideałów przecież się odwołują), ale także współpracują m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej na polu edukacyjnym, formacyjnym i popularyzującym najnowszą historię Polski – mówił Adam Stefan Lewandowski.

Najważniejszym symbolem organizacji jest krzyż z hasłem „Czuwaj” oraz lilijka z biało-czerwoną wstęgą.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl