fot. wikipedia.org

235 tys. zł zebrano podczas kwesty na Starych Powązkach w Warszawie

W czasie trzydniowej kwesty na ratowanie zabytków Starych Powązek zebraliśmy 235 tys. zł – poinformował w niedzielę PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki. To najwyższa kwota, jaką udało się zebrać w ciągu ostatnich 4 lat.

Tegoroczna 44. kwesta odbywała się 1, 3 i 4 listopada od rana do późnych godzin wieczornych. Wzięło w niej udział ok. 240 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Datki na rzecz Starych Powązek zbierali m.in. Maja Komorowska, Kazimierz Kaczor, Joanna Szczepkowska oraz Emilia Krakowska. Towarzyszyli im m.in. członkowie zespołu Mazowsze oraz Bractwa Kurkowego.

„W czasie 3-dniowej kwesty na ratowanie zabytków Powązek zebraliśmy – 235 tys. zł. Z tego 200 tys. zł w Dzień Wszystkich Świętych, 10 tys. zł w sobotę i dzisiaj, w niedzielę, 25 tys. zł.” – powiedział PAP Marcin Święcicki.

Dodał, że za te pieniądze zostaną odnowione 33 nagrobki i kaplice w al. Katakumbowej na Powązkach.

„Poza tym odnawiamy jeszcze pojedyncze obiekty na całym cmentarzu, jednak to zależy też od innych darczyńców, którzy jeżeli mają jakieś specjalne życzenie, to my się dokładamy i razem to robimy” – wyjaśnił przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

W 2018 r. odnowiono 35 nagrobków oraz zakończono drugi etap prac – ściany wewnętrzne i elementy metalowe – przy kaplicy Emila Skiwskiego w al. Katakumbowej. Prace konserwatorskie przeprowadzono m.in. przy znajdujących się w tej alei nagrobkach rodziny książąt Lubomirskich, rodziny Seidlerów, Stanisława Wojciechowskiego, rodziny Łapińskich, Reguskich oraz Paprockich.

W ostatnich kwestach na rzecz Starych Powązek udało się zebrać: w 2013 r. – 233 tys. zł., w 2014 r. – 249,6 tys. zł, w 2015 r. – ok. 230 tys. zł, w 2016 r. – 175 tys. zł i w ubiegłym roku również ok. 175 tys. zł.

Poza kwestą, konserwacja i renowacja zabytków Starych Powązek finansowana jest z dotacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców – prywatnych osób, firm lub instytucji.

Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Wzięło w niej udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa.

Jak podkreślają organizatorzy, w zamierzeniach inicjatora przedstawiciele warszawskiego środowiska aktorskiego mieli nie tylko zbierać środki na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych kaplic i pomników nagrobnych, ale także propagować wśród mieszkańców Warszawy, władz stolicy i odpowiedzialnych za ochronę zabytków organów administracji potrzebę ratowania Starych Powązek jako Narodowej Nekropolii i skupiska dzieł sztuki, głównie rzeźb. Tak pozostało do dzisiaj, a grono kwestujących znacznie się powiększyło.

W ubiegłym i bieżącym roku, jak przypomniano, odeszło grono artystów uczestniczących w kweście od lat m.in. Wojciech Młynarski, Lech Ordon, Danuta Szaflarska, Gustaw Lutkiewicz, Krystyna Sienkiewicz, Barbara Wachowicz, Wojciech Pokora oraz Grzegorz Miecugow.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę.

PAP/RIRM

drukuj