18 oskarżonych ws. wyłudzania kredytów bankowych

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 18 osobom. Zarzucono im, że jako zorganizowana grupa przestępcza popełnili 38 przestępstw. Chodzi o oszustwa kredytowe oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Poinformował o tym w czwartek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

W wyniku działalności grupy, banki – m.in. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA w Katowicach – straciły w sumie ponad 8 mln zł. W śledztwie ustalono, że gang działał od stycznia 2013 roku do lutego 2014 roku. Wyłudzał kredyty bankowe wykorzystując sfałszowane i nierzetelne dokumenty, które wykazywały wiarygodność finansową kredytobiorców.

Śledczy ustalili, że w przestępczy proceder były zaangażowane dwie pracownice banku PKO BP SA, a także nieformalni pośrednicy kredytowi oraz przedsiębiorcy, którzy wyłudzali kredyty. Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia wpisujące się w ustalenia śledztwa.

Zabezpieczono majątek podejrzanych na kwotę ponad 4,7 mln zł, poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach oraz zajęcie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych tych osób.

Za oszustwa kredytowe w stosunku do mienia znacznej wartości i posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj