fot. PAP

16-latek przed sądem za oblanie farbą pomnika czerwonoarmistów

16-letni uczeń stanie przed sądem za oblanie farbą pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu. 27 września ubiegłego roku uczeń szkoły średniej brał udział w demonstracji, podczas której doszło do oblania farbą nieistniejącego już pomnika czerwonoarmistów.

Za ten czyn Sąd Rodzinny w Nowym Sączu wytoczył nastolatkowi sprawę karną. Rozprawa odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 14:00 przy ul. Żeglarskiej 9a.

Sąd uznał, że poprzez uszkodzenie pomnika powstały straty w kwocie co najmniej 500 zł na szkodę Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Na rozprawę przyjadą środowiska niepodległościowe z Krakowa i ze Śląska, by wyrazić swój sprzeciw wobec takiego traktowania patriotów – mówił dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Jeżeli władze zdecydowały o usunięciu tego pomnika, a szkody spowodowane oblaniem farbą są niezbyt wielkie, to wydawało się nam, że sąd nie będzie kontynuował sprawy. Tymczasem rozprawa ma się odbyć w najbliższa sobotę. Wybierają się na nią ludzie, którzy uczestniczyli w kilku demonstracjach, pod tym byłym pomnikiem, zakończonych ostatecznie sukcesem. Chcieli zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu młodego człowieka. Chcę zwrócić uwagę, że 16-letni uczeń szkoły średniej może mieć nieprzyjemności z tego powodu, że sąd wytoczył przeciw niemu sprawę, może mieć kłopoty przy staraniu się o studencki indeks, a gdyby nie daj Boże okazało się jeszcze, że jest skazany nie dostałby się na studia prawnicze – powiedział dr Jerzy Bukowski.

W marcu, w sądzie karnym w Nowym Sączu, odbędzie się rozprawa 16 manifestantów. Powodem jest śpiewanie pieśni patriotycznych i modlitwa.

RIRM

drukuj