15 osób zginęło w wypadkach drogowych w przedświąteczny weekend

15 osób zginęło, a ponad 220 zostało rannych w wypadkach drogowych w przedświąteczny weekend – podała w poniedziałek Komenda Głównej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali niemal 430 nietrzeźwych kierowców.

W weekend poprzedzający Święta Bożego Narodzenia doszło do prawie dwustu wypadków drogowych, w wyniku których życie straciło piętnaście osób – osiem w sobotę i siedem w niedzielę. Ponad 220 osób zostało rannych.

Policjanci zatrzymali w sobotę 224 nietrzeźwych kierowców i 203 w niedzielę.

Natomiast w piątek, 21 grudnia, doszło do niespełna 110 wypadków, w których śmierć poniosło dziewięć osób, a poszkodowane zostały 142 osoby. Zatrzymano 153 nietrzeźwych kierowców.

W piątek ruszyła akcja policjantów ruchu drogowe „Świąteczny weekend – bezpieczne Boże Narodzenie”, polegająca na wzmożonych kontrolach na drogach. W akcji, która zakończy się potrwa do środy, bierze udział 5 tys. funkcjonariuszy drogówki.

Jak zapowiadał w rozmowie z PAP Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP, funkcjonariusze głównie będą zwracać uwagę na przekroczoną prędkość i jazdę pod wpływem alkoholu.

„Niestety ta prędkość jest najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych i w tym zakresie należy spodziewać się pomiarów prędkości laserowymi z wizualizacją oraz nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami” – mówił Radosław Kobryś.

Apelował też do pasażerów, aby zwracali uwagę, jeśli kierowca chce prowadzić auto pod wpływem alkoholu i nie wsiadali z nim do samochodu. Mogą też poinformować o tym policję.

W ubiegłym roku od 22 do 26 grudnia na drogach doszło do 373 wypadków, w których zginęły 42 osoby, a 447 zostało rannych; policjanci zatrzymali 883 nietrzeźwych kierowców – poinformowała PAP Komenda Główna Policji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl