14 dzień głodówki w Inowrocławskich Kopalniach

W Inowrocławskich Kopalniach Soli „Solino” S.A. trwa 14. dzień głodówkiObecnie w proteście uczestniczy 6 związkowców. W sobotę, jedna osoba ze względu na zły stan zdrowia została przewieziona do szpitala. W piątek trafiły tam dwie inne osoby.

Wciąż nie doszło do spotkania z przedstawicielem rządu. Protestujący pracownicy domagają się gwarancji socjalnych oraz stabilności gospodarczej zakładu. Ponadto apelują, aby rząd zmienił strukturę akcjonariatu firmy. Jak wskazują związkowcy mimo, że zaplanowane są kolejne spotkania przygotowani są oni na długi protest.

– Sytuacja na tę chwilę jest stabilna. Obecnie protestuje 6 osób, na razie protest nie będzie rozszerzany. Jutro ma przybyć wojewoda i przedstawiciel Orlenu. Jednak nie przykładamy wielkiej wagi do tych wizyt dopóki rząd i PKN Orlen nie pozamiatają bałaganu, który przez lata zrobili. Wiedzieli o tym, bo byli na bieżąco informowani. Nie realizowali umów, które zostały zawarte w 2006 i 2007 podczas protestów głodowych. To, co jest teraz, to efekt braku działań, to zamiatanie pod dywan. Decyzja jest po ich stronie. Jeżeli to zrobią rozmowy będą kontynuowane – powiedział Jerzy Gawęda, przewodniczący NSZZ “Solidarność” w kopalni Solino.

W maju zarząd spółki wypowiedział układ zbiorowy pracy i zaproponował niekorzystne dla górników warunki. W tej chwili pracownicy firmy otrzymują do podpisania porozumienia zmieniające warunki pracy i płacy. Odrzucenie propozycji pracodawcy jest równoznaczne z utratą pracy.

Protest rozpoczął się 20 października i potrwa tak długo, dopóki nie zostanie osiągnięty postawiony przez związkowców cel.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl