11 czerwca spotkanie czwórki normandzkiej

W poniedziałek 11 czerwca w Berlinie odbędzie się spotkanie szefów MSZ Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, czyli tzw. czwórki normandzkiej, w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie.

Będzie to pierwsze w tym roku spotkanie ministrów z czterech krajów, nazywanych czwórką normandzką. Głównymi tematami rozmów będzie to, co znajduje się na agendzie uregulowania kryzysu ukraińskiego. Według mediów rosyjskich, szefowie dyplomacji mają rozmawiać o formacie misji pokojowej ONZ w Donbasie. Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin apelował również o poruszenie kwestii wymiany jeńców. Kijów chce rozmawiać nie tylko o wymianie jeńców z prorosyjskimi separatystami, ale także o przekazaniu obywateli Ukrainy znajdujących się w więzieniach w Rosji. Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegał, że Moskwa nie widzi sensu rozmów o uregulowaniu kryzysu ukraińskiego, jeśli nie będzie przedyskutowana propozycja nazywana „Formułą Steinmeiera”.

Według mediów, plan zakłada, że w konstytucji Ukrainy znalazłby się zapis o autonomicznym statusie Donbasu. Jednocześnie miałyby rozpocząć się przygotowania do wyborów lokalnych w tych rejonach wschodniej Ukrainy, których nie kontrolują władze w Kijowie. Szczególny status Donbasu miały obowiązywać tymczasowo w czasie kampanii wyborczej, a jeśli wybory zostałyby uznane przez instytucje międzynarodowe, zostałby wprowadzony na stałe. W następnej kolejności Donbas mieliby opuścić – zabierając stamtąd uzbrojenie i sprzęt – obywatele rosyjscy walczący po stronie separatystów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl