fot. Paulina Lęcznar

105 terytorialsów złożyło przysięgę na rynku w Sędziszowie Małopolskim

W niedzielę 105 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” na rynku w Sędziszowie Małopolskim złożyło uroczystą przysięgę, po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.

W uroczystości licznie udział wzięli zaproszeni goście, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, instytucji, duchowieństwa oraz organizacji kombatanckich, w tym przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego na czele z kpt. w stanie spocz. Julianem Pawełkiem – jego prezesem.

Uroczystości poprzedziła Msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Małopolskim, która odprawiona została w intencji żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pod przewodnictwem ks. Ryszarda Lisa, proboszcza parafii.

Uroczysta przysięga, która odbyła się na sędziszowskim rynku rozpoczęła się o godz. 13.30 od złożenia przez dowódcę uroczystości ppłk. Rolanda Waszkowiaka meldunku o gotowości pododdziałów do przysięgi płk. Dariuszowi Słocie dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę  Wojskową z Bytomia, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi wojskowej złożyło 105 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan garnizonu Rzeszów płk. Władysław Kozicki oraz proboszcz parafii prawosławnej w Przemyślu ks. płk Jerzy Mokrauz.

Do uczestników przysięgi wojskowej list napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który odczytany został przez płk. Arkadiusza Mikołajczyka szefa sztabu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Składając przysięgę wojskową w roku w którym obchodzimy  80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, włączacie się do długiej sztafety odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju, którą tworzyły kolejne pokolenia polskich żołnierzy. W historii państwa polskiego służba wojskowa zawsze zajmowała szczególne miejsce, stanowiąc symbol najwyższego oddania Ojczyźnie i Narodowi. Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, których podstawowym zadaniem jest służba lokalnej społeczności. W każdej sytuacji kryzysowej, zarówno podczas wojny, jak i w czasie pokoju, macie zawsze być blisko potrzebujących pomocy – chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności. Dziękuję wam za wstąpienie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wierzę, że ta decyzja w sposób wymierny przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa waszego regionu i całego kraju. Widząc wasze zaangażowanie i wolę służby ojczyźnie wiem, że sprostacie wszelkim wyzwaniom i oczekiwaniom. Życzę wam pomyślnej służby i wielu osiągnięć w przyszłości” – wskazał szef resortu obrony.

por. Witold Sura

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl