fot. Anna Schmidt-Rodziewicz

Święto Plonów na solecznickiej ziemi – prezentacja polskich zwyczajów i tradycji

Na ziemi solecznickiej na Litwie obchodzono w niedzielę Święto Plonów. Dożynki były okazją do zaprezentowania polskich zwyczajów i tradycji.

Rejon solecznicki to teren zamieszkały w 80 proc. przez Polaków. Do dziś ten obszar przypomina czasy i ducha dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Polskę i Liwę wciąż łączy przyjaźń, dlatego z okazji dzisiejszego Święta Plonów prezydent Andrzej Duda skierował list do zgromadzonych gości.

 „Łączę się z Państwem w radosnym świętowaniu uroczystości dożynkowych i dziękczynieniu składanym Opatrzności za tegoroczne zbiory. Pragnę gorąco podziękować za to, że pozostają Państwo zawsze wierni swojej tożsamości narodowej, rodzimym tradycjom i zwyczajom oraz chrześcijańskiej wierze przodków” – napisał szef państwa polskiego.

https://twitter.com/PLinLithuania/status/1175756214782910464

To właśnie ta chrześcijańska tradycja pozwala na wspólne świętowanie. Jednym z jej symboli jest chleb, którym podzielili się uczestnicy dożynek. Jak zaznaczał proboszcz parafii w Solecznikach, to właśnie ten znak jest odzwierciedleniem prawdziwej przyjaźni.

– Dziękuję, że dziś jesteście jako jedna rodzina w modlitwie, dziękczynieniu Panu Bogu za te wielkie dary. Proszę Pana Boga byśmy nadal byli jako jedna rodzina – akcentował ks. prał. Wacław Wołodkowicz, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Solecznikach.

W tym duchu uczestnicy wydarzenia wspólnie bawili się podczas koncertów regionalnych zespołów. Oprócz tego mieli okazję podziwiać sztukę ludową i rękodzieła, a także oglądać dożynkowe wystawy.

– Dziś jest święto plonów, dożynek i dlatego dzisiaj staramy się tutaj przygotować poczęstunek: nasze ciasta, wypieki, mięsiwa różnorodne – powiedziała Czesława Marcinkiewicz, starosta gminy Dziewieniszki.

– Co rolnik wyhodował, co mamy w rolnictwie to wieziemy to i pokazujemy na tych dożynkach – dodał Jan Miłoszewicz, starosta gminy Kamionka.

Soleczniki to bardzo ważny region dla Polski, ponieważ to właśnie tutaj kultywowane są nasze wspólne tradycje i wartości.

TV Trwam News

drukuj