fot. sxc.hu

Wrocław: Trwają przesłuchania ws. warszawskiej reprywatyzacji

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu rozpoczęła przesłuchanie pierwszego z trzech zatrzymanych dziś urzędników miasta stołecznego Warszawy. Dwaj kolejni zatrzymani są w drodze do Wrocławia.

Dziś rano CBA na polecenie prokuratury zatrzymała urzędników, którzy mieli być zamieszani w przestępczą działalność dotyczącą reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Według CBA, przyjmowali przez lata wysokie łapówki za pomoc przy zwrotach nieruchomości warszawskich i przy wypłatach odszkodowań.

Dotychczas w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji w Warszawie zatrzymano 25 osób – poinformował minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo jest rozwojowe.

Liczymy na nowe ustalenia. Coraz więcej wiemy na temat piramidy decyzyjnej, która miała miejsce w Urzędzie Miasta Warszawy, która pozwalała na prowadzenie bezkarnie takiej działalności przestępczej. Sądzę, że będziemy ustalać również odpowiedzialność karną tych, którzy wiedzieli o tym procederze i lekceważąc swoje obowiązki nie podjęli żadnych działań, aby jemu zapobiec i godziły się na tego rodzaju rabunek m.st. Warszawy, a przy okazji gigantyczną krzywdę wyrządzaną tysiącom ludzi, wyrzucanych później na bruk – powiedział Zbigniew Ziobro.

Jedna z zatrzymanych dziś przez CBA osób miała dziś zeznawać przed komisją weryfikacyjną.

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz w prokuraturach jej podległych toczy się obecnie 35 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Szkody wyrządzone działaniem podejrzanych w sprawach prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu szacuje się na ok. 850 mln zł.

 

RIRM

drukuj