PAP/Albert Zawada

W Warszawie trwa konferencja „Zderzenie Cywilizacji”

W sobotę rozpoczęła się dwudniowa konferencja z cyklu „Zderzenie Cywilizacji”. Jest to kontynuacja wydarzeń, które miały miejsce w latach poprzednich z inicjatywy europosła Patryka Jakiego. Konferencja jest miejscem dyskusji najważniejszych intelektualistów, polityków, filozofów, publicystów, naukowców w Polsce i Europie. W tym roku odbywa się pod hasłem „Zderzenie kulturowe w UE”.

W Warszawie trwa trzecia konferencja z cyklu „Zderzenie Cywilizacji”.

– Konferencja ma pozwolić zdobyć wiedzę, aparat poznawczy do tego, aby sobie radzić z różnymi manipulacjami i tezami, które pojawiają się sferze publicznej, a które są kluczowe z punktu widzenia przyszłości Polski i jej obywateli – wskazał europoseł Patryk Jaki.

Prelegenci przypomnieli postać Feliksa Konecznego – polskiego historyka, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji.

– Feliks Koneczny napisał pracę „Kościół jako polityczny wychowawca narodu”, a z kolei w innej pracy w punkcie pierwszym zawarł słowa: „albo Polska będzie katolicka, albo jej nie będzie” – mówił dr Kajetan Rajski, publicysta.

Polska jest narodem opartym na cywilizacji łacińskiej, a także związanym długoletnią historią.

– Polskość to trud pokoleń, ciężkiej pracy, walki, poświęcenia – podkreślił dr Mariusz Jabłoński, Ośrodek Edukacji Obywatelskiej w Krakowie.

Polska jest jednym z niewielu krajów, który pielęgnuje wiarę katolicką.

– W państwie czeskim jest obecnie największa liczba ateistów. To jest skutek odchodzenie od doktryny chrześcijańskiej z czasów średniowiecza. W Niemczech reformacja dokonała całkowitego przewrotu mentalności – oznajmił prof. Ryszard Polak, historyk, filozof.

Eksperci wskazali, że państwa leżące na wschód od Polski oparte są na cywilizacji turańskiej. Jej podstawowym elementem jest obecność władcy absolutnego, a także ciągłe wojowanie.

– Cywilizacja łacińska, czy znajdzie sobie jeszcze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, bo wcale nie jest powiedziane, że cywilizacja łacińska przetrwa – stwierdził dr Kajetan Rajski.

Prof. Andrzej Nowak, historyk, przypomniał słowa lidera PO, Donalda Tuska, który stwierdził, że polskość to nienormalność. To nie są odosobnione słowa po stronie opozycji.

– Zastępca Donalda Tuska, wtedy tę funkcję pełnił pan Janusz Palikot, w 2012 roku powiedział, że przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, iż muszą wyrzec się swojej polskości – zaakcentował prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta.

Gościem specjalnym konferencji była prof. Czontal Delsol, filozof z Francji.

– Widzimy to również u nas na przedmieściach, gdzie chusty na głowach czy pełna zasłona twarzy pojawia się co raz częściej – powiedziała prof. Chantal Delsol, filozof polityczna, Uniwersytet Marne-la-Vallée w Paryżu.

Jednym z prelegentów był ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, wykładowca akademicki.

– Polska jest albo chrześcijańska, albo jej nie będzie. Jeśli nie przywrócimy pierwiastka transcendencji związanego z chrześcijaństwem, to wtedy utracimy naszą tożsamość – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

W niedzielę, w drugim dniu konferencji, głos zabiorą m.in. minister do spraw UE, Szymon Szynkowski vel Sęk, oraz europoseł Beata Szydło, była premier.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl