papczynski.pl

W toruńskim sanktuarium odbędzie się wprowadzenie relikwii świętego ojca Stanisława Papczyńskiego

W sobotę odbędzie się uroczyste przekazanie i wprowadzenie relikwii świętego ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu.

W tym wydarzeniu i uroczystej Eucharystii, która rozpocznie się o godzinie 12.00, wezmą udział pielgrzymi z mariańskich parafii, m.in. z Góry Kalwarii i Sanktuarium na Mariankach. Na czele pątników stanie ks. Paweł Naumowicz MIC. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w TV Trwam.

Święty ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Starego Sącza. Zmarł w opinii świętości na Mariankach w Górze Kalwarii koło Warszawy 17 września 1701 roku, gdzie spoczywa do dzisiaj. Duchowny był jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku w Polsce. Nazywany jest prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich i orędownikiem zmarłych. Jest założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego męskiego zakonu założonego przez Polaka na ziemiach polskich. Był pisarzem, teologiem, patriotą, mówcą, propagatorem sprawiedliwości społecznej oraz duchowości świeckich w Kościele. Święty Stanisław wniósł swój wkład w formowanie duchowości m.in. króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza apostolskiego Antonio Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Na podręcznikach retoryki Stanisława Papczyńskiego uczyły się pokolenia Polaków, m.in. ks. Stanisław Konarski – twórca idei powstania Komisji Edukacji Narodowej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2011 roku uznał świętego ojca Stanisława Papczyńskiego za „godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. Aktualność jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży”.

W świetle świadectw licznie napływających do Sanktuarium świętego ojca Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii jawi się on dzisiaj szczególnie jako patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo, a także jako patron osób, których życie jest zagrożone, ludzi pragnących wyzwolić się z różnego rodzaju uzależnień oraz patron dzieci i młodzieży mających problemy w nauce.

 

 

Jakub Roman Rącz/Biuro Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl