fot. twitter.com

W środę w Warszawie wicepremier Włoch Matteo Salvini spotka się z szefem MSWiA i z liderem PiS

W środę na zaproszenie szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego wizytę w Warszawie złoży wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini. Poza spotkaniem z Brudzińskim zaplanowana jest też rozmowa z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

„Podczas spotkania z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim będę kontynuował rozmowy, które rozpoczęliśmy podczas spotkania nieformalnej grupy G6 w październiku w Lyonie. Tematów i obszarów do współpracy mamy bardzo wiele” – mówił minister Joachim Brudziński w radiowej Trójce.

Według informacji przekazanych przez MSWiA, w środę o godz. 12.30 w siedzibie MSWiA Joachim Brudziński oraz Matteo Salvini mają wygłosić oświadczenia po spotkaniu.

Według Joachima Brudzińskiego, Polskę i Włochy łączą interesy społeczne, kulturalne i polityczne.

„Prawo i Sprawiedliwość jako partia, która od początku opowiadała się za obecnością Polski w Unii Europejskiej, będzie dokładała wszelkich starań, aby we współpracy z naszymi partnerami Unię Europejską reformować w takim kierunku, aby była bliższa ideom ojcom założycieli” – podkreślił.

Z kolei w TVP Info szef MSWiA zwracał uwagę, że „zarówno Polska, jak i Włochy to kraje zewnętrzne Unii Europejskiej”.

„Mamy inne, ale jednak podobne problemy. Zarówno Włochy, jak i Polska zabezpieczają nie tylko własne granice zewnętrzne, ale również granice zewnętrzne UE. Na terenie Polski jest siedziba Frontexu, czyli unijnej agendy zajmującej się bezpieczeństwem granic zewnętrznych Unii Europejskiej” – mówił przed kilkoma dniami Joachim Brudziński.

Przed tygodniem włoska „La Repubblica” informując, że w Warszawie Matteo Salvini spotka się z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim, pisała, że głównym tematem ich rozmów ma być zawarcie porozumienia przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek nie potwierdziła jednak informacji, że rozmowy mają dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego.

„Tematem rozmów – sprawy interesujące dla obydwu stron – zarówno polskiej, jak i włoskiej” – podkreśliła.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz ocenił w sobotę, że spotkanie Matteo Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim świadczy o pewnych specjalnych relacjach.

„Prezes Jarosław Kaczyński reprezentuje polską partię i w tym kontekście to spotkanie jest uzasadnione i potrzebne” – mówił minister w RMF FM.

„To jest spotkanie na najwyższym szczeblu. Jeśli prezes Jarosław Kaczyński przyjmuje polityka, to też świadczy o pewnych specjalnych relacjach, więc tak my to postrzegamy” – dodał.

Joachim Brudziński odpierał ataki m.in. opozycji, która krytykuje zapowiadane spotkanie włoskiego wicepremiera z liderem PiS.

„Przyjeżdża lider państwa niezwykle ważnego, dużego, silnego, członka UE i pojawia się zarzut, że oto będzie spotykał się z liderem partii, która sformułowała rząd w naszym kraju. Jarosław Kaczyński jest liderem Prawa i Sprawiedliwości i cóż jest nadzwyczajnego w tym, że pojawiają się u niego najważniejsze osoby w Europie i na świecie, żeby rozmawiać. Na tym polega współpraca międzynarodowa” – mówił Joachim Brudziński w TVP Info.

„Od kilku dni my – jako politycy PiS – jesteśmy obiektem totalnego, odjechanego ataku opozycji totalnej, niektórych mediów, niektórych dziennikarzy, że oto Jarosław Kaczyński śmie się spotkać (…) z człowiekiem, który ciepło wypowiada się o Władimirze Putinie, czy też, który spotkał się z Putinem” – powiedział Jarosław Brudziński.

Jednak – jak podkreślił – „kiedy (ówczesny premier – PAP) Donald Tusk jeździł do Moskwy i był nazywany przez prasę rosyjską >>naszym człowiekiem w Warszawie<<, kiedy debatował z Putinem na molo, kiedy maszerowali wspólnie ze (Sławomirem – PAP) Nowakiem i Pawłem Grasiem po pl. Czerwonym, to politycy Platformy Obywatelskiej i ci sami dziennikarze, którzy nas dzisiaj atakują, bili brawo”.

Matteo Salvini jest wicepremierem i szefem MSW w rządzie Giuseppe Contego, który został zaprzysiężony w czerwcu 2018 roku. Wśród włoskich polityków Salvini budzi największe i zawsze skrajne emocje – jest uwielbiany przez zwolenników prawicowej partii Liga, której jest liderem, a przez środowiska lewicowe krytykowany.

Liga pod jego przywództwem jest pierwszym ugrupowaniem w kraju i cieszy się poparciem ponad 30 proc. Włochów. Jak zauważają komentatorzy, jest to ogromny skok dla partii, która w wyborach w marcu zeszłego roku otrzymała 17 proc. głosów. W ciągu kilku miesięcy od wejścia do rządu, w którym Matteo Salvini jest dominującą osobowością, Liga prawie podwoiła swój kapitał zaufania.

Matteo Salvini prezentuje się jako przedstawiciel nowej polityki, która jego zdaniem będzie dominować po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreśla, będzie to całkowite przeciwieństwo polityki prowadzonej przez obecną Komisję Europejską, której wielokrotnie zarzucał, że zależy jej na tym, aby Włochy były słabe i „zastraszone”, a ich firmy sprzedane za bezcen.

W 2015 roku po zwycięstwie PiS i jego sojuszników w Polsce napisał na portalu społecznościowym: „Dziękuję, Polsko. Wolny wybór Polaków jest zwycięstwem tych, którym marzy się inna Europa, bardziej troszcząca się o pracę, a mniej o interesy banków i wielkich koncernów”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl