fot. PAP/EPA

Włochy: Koalicja Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd rozpada się; M. Salvini chce dymisji premiera G. Conte

We Włoszech trwa kryzys rządowy. Koalicja Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd rozpada się. Wicepremier i lider Ligii Matteo Salvini chce dymisji premiera Giuseppe Conte. Do głosowania w tej sprawie jednak nie doszło. W senacie planowane jest za to wystąpienie szefa włoskiego rządu.

Liga Północna złożyła wniosek o wotum nieufności dla premiera Włoch Giuseppe Conte w ubiegły piątek. Liczyła, że do dymisji dojdzie jeszcze w tym tygodniu przed czwartkowym świętem.

– Aby przyjąć budżet, najpierw musimy przeprowadzić wotum nieufności. Im szybciej potwierdzimy kryzys w parlamencie, tym szybciej przeprowadzimy konsultacje w sprawie nowego rządu i tym szybciej będziemy mogli przystąpić do głosowania – wyjaśnił Massimiliano Romeo, senator Ligi Północnej.

Do głosowania nad wotum nieufności dla premiera jednak nie doszło. Dziś senat zagłosuje natomiast nad kalendarzem posiedzeń, uwzględniającym rządowy kryzys. W agendzie planowane jest wystąpienie Giuseppe Conte.

– Przekonacie się państwo, że obywatele zmuszą Ligę do zapłacenia za swoje czyny. Nie mówimy tutaj o żadnych dawnych działaniach, lecz o rozpoczęciu kryzysu rządowego w połowie sierpnia, wciągającego Włochy w jesienne wybory – powiedział wicepremier Włoch Luigi Di Maio.

Wśród wyborców nastroje są różne. Wielu Włochów wiązało nadzieję z obecnym rządem.

– Mieliśmy nadzieję, że kryzys nie nadejdzie. Ten rząd zrobił dla nas, pracowników, kilka konkretnych rzeczy. Byłoby dobrze, gdybyśmy poszli razem do przodu. Obiecali, że obniżą podatki. Czekaliśmy na to. Teraz, gdy ten rząd upadnie, być może będziemy musieli ponownie zagłosować. Na razie sytuacja nie jest jasna – zaznaczył Antonio Branno, mieszkaniec Włoch.

Są i tacy, dla których rozpad koalicji i utworzenie nowego rządu to jedyne możliwe rozwiązanie w obecnej sytuacji.

– Strony muszą się dogadywać, by iść naprzód. Jeśli spierają się o każdą decyzję, jeśli się nie dogadują, dobrze jest przerwać współpracę, mając nadzieję, że będzie lepiej – mówiła Arianna Varrone, mieszkanka Włoch.

O wotum nieufności dla premiera wnioskowała nie tylko współrządząca Liga Północna, ale także Forza Italia oraz Bracia Włoch. Niewykluczone, że ugrupowania zawiążą koalicję w przypadku ogłoszenia przedterminowych wyborów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl