fot. flickr.com

Szef MSZ udaje się z wizytą do Niemiec

Aktualne tematy dotyczące polityki dwustronnej oraz agendy unijnej i międzynarodowej będą przedmiotem rozmów ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Berlinie.

Szef MSZ udaje się dziś z wizytą do Niemiec, podczas której spotka się m.in. z kierującym niemiecką dyplomacją Sigmarem Gabrielem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble.   

W programie znalazło się również spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z grupą niemieckich ekspertów w dziedzinie polityki międzynarodowej, którym przedstawi priorytety polskiej polityki zagranicznej.

W komunikacie MSZ podkreślono, że spotkania w Berlinie są wyrazem zainteresowania rządu intensyfikacją dialogu politycznego z Niemcami, które pozostają największym partnerem politycznym i gospodarczym Polski w Europie.

Musimy wzmacniać relacje polsko-niemieckie, nawet jeżeli nasze spojrzenie na różne sprawy jest inne – mówi politolog dr Grzegorz Piątkowski.

– Miejmy nadzieję, że ministrowi uda się coś przekazać w sposób skuteczny, tzn. że przekona Niemców do tego, aby też zaczęli dbać o interes własnego społeczeństwa, bo społeczeństwo niemieckie w pewnym sensie widzi już, że chociażby kwestia imigracji jest sprawą właściwie spaloną. Cały problem, jaki Niemcy mają z migrantami, de facto ściągnęli sobie sami na głowę. Nie powiemy im wprost tego, co może powinno się powiedzieć, tzn. że pewne kwestie dla dobra cywilizacji europejskiej powinny zostać rozwiązane możliwie szybko, bo wiemy, jak oni reagują. Dialog polega też na tym, żeby usiłować znaleźć jakieś punkty wspólne. Myślę, że mamy kilka punktów wspólnych w stosunkach polsko-niemieckich, np. intensyfikacja współpracy gospodarczej – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski.

Będzie to już druga wizyta międzynarodowa ministra Jacka Czaputowicza od objęcia przez niego w ubiegły wtorek teki szefa MSZ. 

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji odwiedził Bułgarię, która od początku roku sprawuję prezydencję w Radzie UE.

RIRM

drukuj