fot. PAP/Paweł Supernak

Spotkanie premiera z przedstawicielami organizacji zrzeszających niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki rozmawia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z przedstawicielami organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne. Jesteśmy na początku drogi, która będzie poprawiać los osób z różnymi niepełnosprawnościami – podkreślił szef polskiego rządu. W Centrum „Dialog” trwa spotkanie „Wsparcie osób niepełnosprawnych i opiekunów, dokonania i plany”.

Premier Matusz Morawiecki przypomniał, że rząd przeznaczył w budżecie o 25

Prezes Rady Ministrów mówił także o innych działaniach m.in. programie „Dostępność Plus”, a także daninie solidarnościowej.

– Jesteśmy – jeszcze raz podkreślę – na początku drogi, mam nadzieję, że drogi, która będzie stale poprawiać los osób z różnymi niepełnosprawnościami. To jest zobowiązanie naszego rządu, rządu PiS – jesteśmy i udowodniamy to dzień po dniu, że jesteśmy rządem wiarygodnym. Powiedzieliśmy, że będzie wyprawka „Dobry start” na przednówku szkolnym dla każdego ucznia – jest „Dobry start”; powiedzieliśmy „500 plus” – zrealizowaliśmy. Powiedzieliśmy: obniżony wiek emerytalny – zrealizowaliśmy. Nasi oponenci polityczni w to wątpili – zaznaczył Mateusz Morawiecki.  

W spotkaniu uczestniczy także minister rodziny Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu rodziny odniosła się do propozycji daniny płaconej przez najbogatszych Polaków.

Fundusz zostanie uruchomiony od 1 stycznia 2020 roku. Jednak już w przyszłym roku zaczną napływać środki z Funduszu Pracy.

– Będą stanowiły kwotę, która z miesiąca na miesiąc będzie po prostu rosła tak, żeby w skali roku stanowić kwotę ponad 640 mln złotych, w zależności od tego procenta, bo w bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i sytuacji wzrostu wynagrodzeń to są tylko prognozy. Te przyrosty mogą być nawet większe. A pewnymi kwotami będziemy już dysponować w kolejnym roku. Natomiast wpływy z tamtej kwoty, które dadzą nam łączny budżet może w 2020 roku w wysokości 2 mld złotych – to będzie w następnym kroku – tłumaczyła Elżbieta Rafalska.    

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że należy także jasno określić zadania, jakie będą finansowane z funduszu solidarnościowego.

„Nie chciałabym, żeby powstało fałszywe przekonanie, że wszystkie zadania, które do tej pory były, będą z niego finansowane” – podkreśliła.

RIRM

drukuj