fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sędziowie składają pozwy i akty oskarżenia ws. fałszywych informacji o hejtowaniu

21 prywatnych oskarżeń i 25 pozwów w sprawie nieprawdziwych informacji o hejtowaniu. Pozwy cywilne o ochronę dóbr osobistych opiewają na łączną kwotę zadośćuczynień około 10 mln zł na cel społeczny.

Zostaną one przygotowane w imieniu sędziów, którzy zostali zniesławieni informacjami o rzekomej grupie „Kasta” – przekazał pełnomocnik części tych sędziów mec. Bartosz Lewandowski. „Być może mamy do czynienia z jednym z największych i najbardziej kosztownych błędów w historii sztuki dziennikarstwa” – zaznaczył adwokat.

Prywatne akty oskarżenia i pozwy zostaną skierowane m.in. wobec dziennikarzy Onetu, „Gazety Wyborczej”, „Faktu” i portalu Oko Press, a także wobec mec. Romana Giertycha.

Osoba, która poczuła się znieważona, może skorzystać z drogi karnej lub cywilno – prawnej i żądać zadośćuczynienia – mówi radca prawny Piotr Żyłko.

– Oskarżenie padło na prawdopodobnie 12 sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujących różne funkcje, nie tylko odpowiedzialnych za reformy, ale też właśnie rzeczników dyscyplinarnych, komisarzy wyborczych. Ostrze tego ataku jest skierowane na sędziów, którzy w tym ministerstwie pełnią dość istotne funkcje. Trudno powiedzieć, jakie były prawdziwe intencje, dlatego że nawet w przypadku, gdyby te oskarżenia okazały się prawdziwymi, to i tak muszą być przecież potwierdzone przez organ to tego powołany – albo przez sąd albo przez prokuraturę, która powinna tę sprawę zbadać – podkreśla Piotr Żyłko.

Chodzi o opisaną przez Onet sprawę byłego już wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Łukasza Piebiaka i rzekomą akcję dyskredytowania niektórych sędziów. W jej ramach według portalu miała powstać zamknięta grupa o nazwie „Kasta”, która wymieniała się pomysłami na oczernianie niektórych sędziów. Według mediów mieli do niej należeć m.in. dwaj zastępcy głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Jeden z nich już zaprzeczył tym doniesieniom i padły zapowiedzi pozwów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl